Szef rządu spotkał się 19 lutego br. z ok. 30 przedstawicielami organizacji charytatywnych, które apelowały do niego o zniesienie opodatkowania VAT-em charytatywnych sms-ów.
Organizacje charytatywne były sygnatariuszami listu do szefa rządu, w którym apelowały o podjęcie działań na rzecz zniesienia opodatkowania podatkiem od towarów i usług darowizn przekazywanych na cele charytatywne za pomocą krótkich wiadomości tekstowych wysyłanych z telefonów komórkowych (SMS).
Podczas spotkania omawiane były rozwiązania zaproponowane w nowym rozporządzeniu ministra finansów.

Jak poinformowało tego samego dnia Ministerstwo Finansów, zwolnienie z 22-proc. podatku od towarów i usług sms-ów przesyłanych na cele charytatywne zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy od towarów i usług. Zmiana wpłynie pośrednio na organizacje pożytku publicznego (OPP), które dzięki zwolnieniu z VAT kwoty przekazywanej na ich rzecz przez operatorów będą otrzymywać wyższe wpłaty.
Zgodnie z projektem rozporządzenia operatorzy telefonii komórkowej nie będą odprowadzali VAT od sms-ów wysyłanych w związku z prowadzeniem akcji charytatywnych przez OPP, dzięki czemu cała wartość sms-a trafi na konto organizacji.
Aby sms-y charytatywne nie były opodatkowane, konieczne będzie spełnienie kilku warunków. Chodzi przede wszystkim o przekazanie przez operatora usługi telekomunikacyjnej całej kwoty uzyskanej z sms-ów na rzecz OPP w ciągu 45 dni od zakończenia okresu rozliczeniowego, w którym powstał obowiązek podatkowy. Wówczas operator będzie miał prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego związanego z tymi usługami. Ponadto operator będzie zobligowany m.in. do prowadzenia dokumentacji dotyczącej świadczenia usługi (już obecnie wymagane informacje są podawane np. w bilingach).
Z komunikatu resortu finansów wynika, że zwolnienie z opodatkowania charytatywnych sms-ów cieszy się coraz większą popularnością w Unii Europejskiej; jest stosowane m.in. w Czechach i Wielkiej Brytanii.

Projekt rozporządzenia jest dostępny na stronie Biuletynu Informacji Publicznej MF


Z przedstawicielami organizacji, które były sygnatariuszami listu do premiera skonsultowane były także planowane przez ministra spraw wewnętrznych i administracji zmiany przepisów likwidujących bariery w organizowaniu zbiórek publicznych na rzecz potrzebujących spoza granic Polski. Rząd przyznaje, że niedawna tragedia na Haiti pokazała, że dotychczasowe przepisy opóźniają szybkie rozpoczęcie zbiórki.