Prowadzenie działalności gospodarczej z partnerami handlowymi w Federacji Rosyjskiej wymaga bardzo dobrej znajomości prawa rosyjskiego, w tym zwłaszcza przepisów dotyczących działalności gospodarczej i handlu.
Program zajęć w ramach Studium obejmuje naukę prawa rosyjskiego w następującym zakresie: prawo konstytucyjne, prawo cywilne, postępowanie cywilne, prawo administracyjne, postępowanie administracyjne, postępowanie arbitrażowe, prawo bankowe, prawo podatkowe, prawo sądowe oraz prawo regulacji handlu wewnętrznego w Federacji Rosyjskiej. W Studium uczestniczą prawnicy oraz studenci z kilkunastu ośrodków akademickich.
Pierwsze zajęcia w IV edycji Studium Prawa Rosyjskiego odbędą się w Uczelni Łazarskiego w dniach 24-26 października 2008 r. Sesję inauguracyjną poprowadzi wybitny znawca teorii państwa i prawa Federacji Rosyjskiej prof. dr hab. Alchimienko Władimir Władimirowicz. Tematem wykładu będzie "Wprowadzenie do współczesnego prawa rosyjskiego".
"Nauka w Studium jest niewątpliwie dodatkową formą kształcenia, daje niepowtarzalną szansę specjalizacji, którą absolwenci Studium będą mogli z powodzeniem wykorzystać na trudnym polskim i unijnym rynku pracy." - mówi dr Jerzy Kowalski, kierownik Studium Prawa Rosyjskiego na Wydziale Prawa Uczelni Łazarskiego. "Znajomość prawa rosyjskiego pozwoli naszym słuchaczom skutecznie i efektywnie prowadzić działalność zawodową skierowaną na rynek rosyjski. Jest to jedyna tego rodzaju oferta edukacyjna w Polsce."
Studium Prawa Rosyjskiego prowadzone jest w wymiarze 2 semestrów, od października 2008 r. do czerwca 2009 r. - łącznie około 130 godzin wykładowych. Wykłady będą prowadzone w języku rosyjskim przez profesorów Akademickiego Prawnego Uniwersytetu. Każdy wykład poprzedzi 2 godzinny lektorat z języka rosyjskiego, ukierunkowany na słownictwo z zakresu języka prawnego i handlowego danej dyscypliny prawa lub ekonomii.

Akademicki Prawny Uniwersytet w Moskwie działa przy Instytucie Państwa i Prawa Rosyjskiej Akademii Nauk i od grudnia 2002 r. współorganizuje zajęcia z prawa rosyjskiego w Warszawie razem z Uczelnią Łazarskiego. Oprócz organizacji Studium uczelnie współpracują również w zakresie konferencji naukowych, jak również wymiany słuchaczy Studium Prawa Rosyjskiego i studentów Akademickiego Prawnego Uniwersytetu.
Uczelnia Łazarskiego obchodzi w tym roku 15-lecie istnienia. Kształci obecnie ponad 5000 studentów (w tym ponad 250 z zagranicy) i zatrudnia blisko 170 wykładowców, którzy wywodzą się z najlepszych uczelni w Polsce i za granicą (m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemiec). Uczelnia oferuje studia w języku polskim na kierunkach: prawo, administracja, zarządzanie, ekonomia, finanse i rachunkowość, stosunki międzynarodowe oraz studia w języku angielskim na kierunkach: ekonomia i stosunki międzynarodowe (absolwenci tych kierunków otrzymują dyplom polski oraz dyplom brytyjski Uniwersytetu Walijskiego). Rektorem uczelni jest dr hab. Daria Nałęcz.