- W szczególności zamierzamy położyć nacisk na zapowiedziane przez Komisję Europejską na maj tego roku przedstawienie kompleksowego pakietu dotyczącego ochrony ofiar przestępstw. Drugim ważnym instrumentem w tym zakresie będzie dyrektywy o prawie do porady adwokata, której projekt . Komisja Europejska zamierza przedstawić w czerwcu tego roku - mówił minister.
Minister Krzysztof Kwiatkowski przedstawił także priorytety z zakresu współpracy w sprawach cywilnych. "Realizując hasło "Ochrona praw obywateli w Unii Europejskiej", chcemy położyć nacisk na te działania, które ułatwią obywatelom UE wykonywanie ich praw o charakterze majątkowym, a także mogą przynieść realny, pozytywny efekt dla gospodarki" – powiedział Minister Sprawiedliwości. "W trakcie naszej Prezydencji chcemy zainicjować dyskusję na temat projektu instrumentu dotyczącego europejskiego prawa umów. Kolejnym naszym priorytetem w zakresie prawa cywilnego jest projekt rozporządzenia w sprawie dziedziczenia, który uważamy za niezwykle ważną inicjatywę, wychodzącą naprzeciw rzeczywistym potrzebom obywateli UE" – dodał.
Przedstawione na Komitecie Doradczym priorytety zostały już poddane wstępnej konsultacji z innymi uczestnikami procesu decyzyjnego wspólnoty europejskiej. W tym celu Minister Sprawiedliwości przeprowadził szereg konsultacji z ministrami innych państw członkowskich. Konsultacje objęły dotychczas: Estonię, Szwecję, Finlandię, Portugalię, Holandię oraz Wielką Brytanię. Planujemy jeszcze przeprowadzenie konsultacji z Francją i Niemcami.
Członkowie Komitetu pozytywnie odnieśli się do przedstawionych przez resort priorytetów polskiej Prezydencji w Radzie UE.

Komitet Doradczy ds. Prawa Europejskiego przy Ministrze Sprawiedliwości zajmuje się istotnymi zagadnieniami prawa europejskiego w obszarze właściwości Ministra Sprawiedliwości i na jego potrzeby sporządza analizy, opinie i ekspertyzy z zakresu tego prawa. Na wniosek Ministra Sprawiedliwości Komitet może również przygotowywać założenia co do zakresu niezbędnych zmian w prawie krajowym w celu wdrożenia prawa europejskiego.

Kadencja Komitetu trwa cztery lata. Obecna dobiega końca w 2013 r.

Przewodniczącym Komitetu jest prof. dr hab. Władysław Czapliński. Zastępcą przewodniczącego – prof. dr hab. Andrzej Wróbel. W skład Komitetu wchodzą ponadto:

- Prof. dr hab. Jan Barcz,

- Prof. dr hab. Tadeusz Ereciński,

- Dr Agnieszka Grzelak,

- Prof. dr hab. Piotr Hofmański,

- Sylweriusz Królak,

- Dr Hanna Machińska,