Jak podkreślają autorzy książki pt. Problemy współczesnej bankowości. Zagadnienia prawne, pod redakcją Wojciecha Góralczyka, dzieje się tak głównie pod wpływem zmienności prawa europejskiego, które nasze regulacje muszą uwzględniać, a także ze względu na stałe poszukiwania, a następnie wprowadzanie nowych produktów bankowych, które mają za zadanie coraz lepiej spełniać oczekiwania klientów.
- Żyjemy w świecie ustawicznej zmienności. Dotyczy ona wszelkich dziedzin, ale szczególnego tempa nabiera w sferze gospodarki. Bankowość wypada uznać za lidera tych zmian. Zmienność otoczenia stanowi dla współczesnej bankowości podstawowe wyzwanie. Najistotniejsza jest z pewnością zmienność otoczenia biznesowego. Wymusza ona poszukiwanie stale nowych produktów bankowych, lepiej zaspakajających potrzeby klientów i pozwalających lepiej sprostać konkurencji. Najbardziej uciążliwa dla banków wydaje się jednak zmienność otoczenia „regulacyjnego” – sieci przepisów prawnych i rozlicznych innych norm krępujących działania banku – czytamy we wstępie do publikacji.
Zdaniem jej autorów obowiązująca obecnie ustawa 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe na skutek tej zmienności zatraciła już spójność swej konstrukcji. Prawo bankowe nie jest przy tym jedyną ustawą wyznaczającą ramy działalności polskich banków, jednak inne ustawy istotne dla tej dziedziny również nie pozostają stabilne.
W tej sytuacji autorzy postanowili przyjrzeć się tym instytucjom prawnym z zakresu prawa bankowego publicznego i prywatnego, które podlegają zmianom oraz zaproponować ich praktyczną wykładnię, użyteczną na chwilę obecną oraz zachowującą aktualność w dającej się przewidzieć przyszłości. Dokonali też analizy takich zagadnień, które są szczególnie kontrowersyjne, i w zakresie których nie można jeszcze mówić o utrwalonych poglądach doktryny i judykatury.
W wydanym przez Wolters Kluwer opracowaniu czytelnicy znajdą wyjaśnienia dotyczące: kart płatniczych, corporate governance, outsourcingu bankowego, spreadów walutowych, ochrony depozytów, bankowości konsumenckiej i pozycji Komisji Nadzoru Finansowego w polskim systemie bankowym.
Jak podkreślają autorzy, książka przeznaczona jest przede wszystkim dla praktyków sektora bankowego, prawników i pracowników urzędów. Może być także przydatna dla osób uczących się bankowości - studentów kierunków prawniczych i ekonomicznych oraz osób rozpoczynających pracę w banku, albo zamierzających doskonalić swoją wiedzę z tego zakresu.

Polecamy lekturę>>>

imagesViewer