Wcześniej Konsorcjum, w skład którego wchodzą Canal+ Cyfrowy, Polsat Cyfrowy, Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE) zrzeszająca operatorów telewizji kablowej i TP SA wnioskowało o to samo do marszałka Grzegorza Schetyny (ówczesnego p.o. prezydenta RP). - Ustawa nie wprowadziła istotnych zmian w zakresie uprawnień twórców i wykonawców. Nowelizacja dotyczy głównie zakresu kompetencji organizacji zbiorowego zarządzania w kształtowaniu procesu ustalania wysokości pobieranych tantiem - mówi Jerzy Straszewski, prezes PIKE.
Konsorcjum ma wiele uwag do znowelizowanej ustawy, główna dotyczy jednak tego, że tabele stawek, według których platformy cyfrowe i telewizje kablowe wypłacają tantiemy organizacjom zbiorowego zarządzania (czyli tzw. OZZ, jak ZAiKS i Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych), mogą teraz ustalać tylko wspomniane organizacje. W sytuacji niezgody na zaproponowane warunki, operatorzy mogą tylko wnioskować do sądu o odrzucenie tabel, ale swoich propozycji składać nie mogą.
To – zdaniem PIKE – jest niezgodne z Konstytucją, bo prowadzi do nierównego traktowania. Operatorzy mają też uwagi do tego, jak powoływana jest Komisja Prawa Autorskiego, która ma wpływ na kształt tabel.

Źródło: Rzeczpospolita