"Prawo antymonopolowe ma ogromne znaczenie dla przebiegu transformacji w naszym kraju. Pierwsza ustawa antymonopolowa, której po części dzisiejsza ustawa jest kontynuatorką, pochodzi ze stycznia 1987 r. (...) Rozmawiamy o obszarze prawa, które ma niesamowicie silne oddziaływanie na stosunki ekonomiczne i społeczne w tym kraju" - mówił Nestoruk.

"Lista zagadnień, które pojawiły się w obecnej noweli, jest długa. (...) Ona nie zmienia co do zasady czegokolwiek, poza tym, że oddaje w ręce Prezesa UOKiKu szereg nowych rozwiązań, które (...) przybliżają nasze prawo do rozwiązań światowych" - opisywał.

Zmiany w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów na funkcjonowanie spółek oraz rynku to główne tematy środowej debaty w PAP zatytułowanej "Nowe przepisy antymonopolowe - ryzyka dla spółek, korzyści dla rynku".

Zmiany, które weszły w życie na początku tego roku, przewidują zwiększenie uprawnień prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz znacznie wyższe sankcje dla przedsiębiorców za łamanie przepisów.

ID produktu: 40155716 Rok wydania: 2011
Autor: Marian Zdyb,Małgorzata Sieradzka
Tytuł: Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Komentarz>>
 

Dyskutanci ocenią też funkcjonowanie nowych przepisów z punktu widzenia przedsiębiorstw, a także ich wpływ na wykrywalność zmów kartelowych. Zaprezentują też, w jaki sposób spółki musiały się przygotować do nowych rozwiązań oraz na co muszą zwracać uwagę.

Podczas debaty przedstawione zostaną też korzyści oraz ryzyka wynikające z nowych przepisów - zarówno dla spółek, rynku, inwestorów, jak i konsumentów.

Nowela ustawy antymonopolowej wprowadziła karę grzywny do 2 mln zł dla osób zarządzających przedsiębiorstwami, które umyślnie weszły w porozumienie kartelowe.

Przepisy antymonopolowe stanowią, że w wypadku gdy przedsiębiorca samodzielnie poinformuje prezesa UOKiK o stosowaniu niedozwolonej praktyki, prezes Urzędu ma możliwość złagodzenia kary lub nawet odstąpienia od jej wymierzenia (tzw. leniency). Nowelizacja wprowadziła także instytucję dobrowolnego poddania się karze pieniężnej, która umożliwia obniżenie kary o 10 proc.

Zmiany przewidują wydłużenie dopuszczalnych terminów postępowań; rozszerzają uprawnienia kontrolne UOKiK oraz wprowadzają szereg uprawnień, które upoważniają Urząd do głębokiej ingerencji w stosunki gospodarcze, m.in. poprzez nakazanie zmiany warunków umów czy zapewnienie dostawy określonych produktów lub świadczenia określonych usług na niedyskryminacyjnych warunkach. Wydłużono także okres przedawnienia w sprawach praktyk ograniczających konkurencję z 1 roku do 5 lat.

W debacie biorą udział przedstawiciele Konfederacji Lewiatan, PwC, kancelarii Norton Rose Fulbright, a także firm Canon Polska i Siemens Polska.

Debata potrwa do godz. 16, ma charakter zamknięty. PAP zapewnia transmisję on line na stronie www.pap.pl oraz www.centrumprasowe.pap.pl. (PAP)