Jak zauważa redaktor naukowy wydanej właśnie publikacji pt. Wolność w prawie administracyjnym, człowiek powinien być wolny, ale człowiek wymyślił państwo i tym samym ujął swoją wolność w pewne sformalizowane ramy. Państwo z kolei, ażeby działać, stworzyło prawo, które jest wyznacznikiem tego sformalizowania. Dlatego wolność wprawdzie nie należy do terminologii nauk prawnych, ale jako podstawowa wartość jest pojęciem aksjologii prawa.
- Kategoria wolności ma oczywiście znaczenie dla całego prawa. Jest ono jednak szczególnie widoczne w dyscyplinach należących do prawa publicznego, w tym w ramach prawa administracyjnego. Tutaj bowiem pojawiają się i muszą się pojawiać normy rozwijające konstytucyjne prawa wolnościowe, a także normy ingerujące w sposób ostry w różne kategorie wolności, zwłaszcza ze względu na interes publiczny (dobro wspólne), które administracja publiczna jest zobowiązana chronić. W zakresie prawa administracyjnego obydwa te aspekty związane z wolnością nieustannie się przeplatają. Ustawodawca administracyjny, a w ślad za nim organy stosujące prawo administracyjne powinny więc zawsze wyważać interesy stojące wobec siebie w konflikcie i szczególnie przy tym dbać o ochronę wolności obywatelskiej – czytamy we wstępie do książki.

https://static.profinfo.pl/image/core_products/2017/7/21/f7b4e2a5d1e973b490b5a06be2a21dd7/admin/profinfo_product/978-83-8107-419-3_.jpg

Publikacja przedstawia dorobek kolejnego, siódmego już, Krakowsko-Wrocławskiego Spotkania Naukowego Administratywistów, które odbyło się w Krakowie w czerwcu 2016 r. Wzięli w nim udział pracownicy naukowi i doktoranci Instytutu Nauk Administracyjnych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Katedry Prawa Administracyjnego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Opracowania zebrane w książce prezentują zagadnienie wolności z wielu różnych perspektyw i stanowią całość pozwalającą dobrze się zorientować co do rangi pojęcia wolności w tej dziedzinie prawa: wolności rozumianej ogólnie i filozoficznie oraz różnych partykularnych wolności, wynikających z norm prawa administracyjnego.

- Praca powstała w czasie, w którym zagadnienie honorowania wartości podstawowych w życiu społecznym jest niezwykle aktualne. Jest to również czas, w którym prawnicy, jak nigdy dotąd, powinni dbać o te wartości, a także o to, żeby nie były one podważane ani niszczone. W tym właśnie czasie nie trzeba podkreślać, że szeroko rozumiana wolność należy do najbardziej doniosłych spośród nich – czytamy w opisie publikacji.

Więcej o książce>>