Podczas posiedzenia w poniedziałek 23 maja br. Rada przyjęła uchwałę w sprawie projektowanych zmian w sądownictwie, oraz drugą, w której poparła podobną uchwałę ogłoszoną na początku maja przez Radę Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Za przyjęciem uchwał głosowało 101 członków Rady Wydziału, przeciw było ośmiu.
Obie warszawskie uchwały dotyczą projektów ustaw, nad którymi pracuje już Sejm: nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz nowelizacji ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych. Pierwszy przewiduje zmianę struktury organizacyjnej i sposobu obsady Krajowej Rady Sądownictwa oraz skrócenia kadencji sędziów wybranych do niej przed dniem wejścia w życie ustawy. Drugi projekt dotyczy nowych zasad powoływania i odwoływania prezesów sądów oraz znacząco wzmacnia pozycję ministra sprawiedliwości wobec sądów.
- Wejście w życie projektowanych przepisów podważyłoby zasadę podziału i równowagi władz (art. 10 ust. 1 konstytucji) oraz niezależności sądów (art. 173 konstytucji) i niezawisłości sędziów (art. 178 ust. 1 konstytucji), a w konsekwencji także zdolność państwa do zapewnienia jednostce prawa do właściwego, niezależnego, bezstronnego i niezawisłego sądu (art. 45 ust. 1 konstytucji) – czytamy w uchwale. Jej autorzy podkreślają, że „zasada podziału i równowagi władzy jest gwarancją wolności i praw jednostki, mającą ugruntowane miejsce w europejskiej i polskiej tradycji konstytucyjnej’.
Prawnicy z UW krytykują zmiany w sądach
Wejście w życie projektowanych przepisów podważyłoby zasadę podziału i równowagi oraz niezależności sądów i niezawisłości sędziów napisała w przyjętej uchwale Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.