Czytaj: Wschodzące gwiazdy świata prawniczego nagrodzone>>

Krzysztof Sobczak: W tegorocznej edycji konkursu "Rising Stars - Prawnicy – liderzy jutra" wśród laureatów zaznaczyła się wyraźnie większa niż w poprzednich latach obecność prawników pracujących w firmach. To jakiś znak czasu?
Waldemar Koper: Z ogromną przyjemnością przyjąłem to, że w pierwszej dziesiątce nagrodzonych w tym konkursie znalazło się trzech prawników z przedsiębiorstw, podczas gdy w poprzednich edycja dominowali reprezentanci kancelarii. Wydaje mi się, że to iż w czołówce tego rankingu znalazło się trzech dyrektorów działów prawnych, jest pewnym znakiem czasu. Pokazującym, że nasze środowisko zawodowe rośnie w siłę, jest coraz ważniejsze w strukturach swoich przedsiębiorstw.
 

Co pan ma na myśli? Chodzi o coś więcej niż doradztwo prawne?
Owszem, mam na myśli to, że coraz więcej dyrektorów działów prawnych zostaje członkami zarządów, co dotychczas raczej nie było zbyt powszechną praktyką na rynku polskim. To już nie jest ten czas, kiedy prawnicy w przedsiębiorstwach gdzieś tam na końcu korytarza piszą swoje opinie i stemplują jakieś umowy. Jesteśmy już ważnymi uczestnikami procesów decyzyjnych, odpowiadamy nie tylko za kwestie prawne, zajmujemy się także wieloma innymi obszarami, jak na przykład problemy etyczne, ale uczestniczymy też często w różnych projektach dyscyplinarnych.
 

Czy można też mówić o wzroście znaczenia takiej pracy z punktu widzenia kariery zawodowej prawników?
Jestem przekonany, że tak. I to dotyczy zarówno młodych prawników, dopiero planujących swoją karierę, jak i tych bardziej doświadczonych. Gdy ktoś taki zastanaiwa się, czy kontynuować karierę w kancelarii, gdzie struktury są dość spłaszczone, to podjęcie pracy w firmie może być dla niego interesującą alternatywą. Bo coraz więcej przedsiębiorstw szuka doświadczonych prawników na stanowiska szefów działów prawnych. W tej roli potrzebne są, obok solidnej wiedzy i praktyki prawniczej, także umiejętności i predyspozycje potrzebne w zarządzaniu. To może być interesująca oferta dla senior associate czy nawet partnera z dużej kancelarii.
 


A dla prawnika startującego dopiero w zawodzie do dobra perspektywa?
Oczywiście, że do interesująca perspektywa, ale nie dla każdego prawnika. Do jest dla takich osób, które czują biznes, które dobrze czują się w zarządzaniu, którzy są otwarci na to, by nie być tylko prawnikami. Dla takich ludzi to jest ciekawa opcja. Nie polecałbym natomiast tej drogi osobom fascynującym się wyłącznie prawem, bo w przedsiębiorstwie trzeba na problemy prawne patrzeć szerzej, także w kontekście mechanizmów ekonomicznych i produkcyjnych.
 

Radca prawny Waldemar Koper jest dyrektorem pziału prawnego i prokurentem w Kompanii Piwowarskiej SA