Jak informują organizatorzy, podczas konferencji prawnicy zaangażowani w pomoc pro bono, akademicy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych wymienią się doświadczeniem na polu bezpłatnej pomocy prawnej.
- Forum - po raz siódmy organizowane przez PILnet (the Global Network for Public Interest Law) - jest jedyną platformą dającą możliwość międzynarodowej perspektywy porównawczej dotyczącej działalności pro bono w Europie, poznania rozwiązań obowiązujących i stosowanych w różnych krajach - czytamy w zaproszeniu.
Uczestnicy imprezy będą m.in. szukać odpowiedzi na pytania: Jaki wpływ na prawa kobiet ma działalność pro bono? W jaki sposób prawnicy z innych krajów wspierają działania na rzecz ochrony praw człowieka? Co proponują stowarzyszenia prawników dla polepszenia funkcjonowania działalności pro bono w społecznościach lokalnych?
W Europejskim Forum Pro Bono w Warszawie głos zabierze 80 specjalistów pochodzących z Europy, Stanów Zjednoczonych, Azji oraz Bliskiego Wschodu. Ponadto, w Forum weźmie udział ponad 300 uczestników z całego świata, reprezentujących firmy prawnicze, organizacje pozarządowe, zrzeszenia adwokackie, szkoły prawnicze, korporacje i inne organizacje. Będą oni mieli okazję uczestniczyć w 20 interaktywnych warsztatach, których tematyka skupi się na kwestiach potrzeby niesienia bezpłatnej pomocy związanej z prawami człowieka.
Swoje wystąpienia zapowiedzieli m.in.:
- Shirin Ebadi, Irański laureat nagrody Nobla za działalność w obronie praw człowieka,
- Monica Macovei, członek Parlamentu Europejskiego i były Minister Sprawiedliwości,
- Andrzej Rzepliński, prezes Trybunału Konstytucyjnego RP.

Na czele polskiego komitetu forum stanęli Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej oraz Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

Szczegółowy program Forum, a również informacje o warunkach uczestnictwa i program, znajdują się na stronie: http://probonoforum.pilnet.org/