Max Baumann, szanowany prawnik z Zurychu i wykładowca prawa na uniwersytecie, w imieniu swojego klienta, słynnego włoskiego producenta filmowego i płytowego Goffredo Lombardo, założył na Wyspach Cooka na Oceanie Spokojnym fundusz After Trust. Dysponował on majątkiem w wysokości 7 mln euro, które reżyser ukrył przed włoskim fiskusem. Operacja była tak tajna, że nie miał o niej pojęcia syn zmarłego w 2005 r. reżysera.
Korespondencję w tej sprawie ujawnili właśnie dziennikarze szwajcarskiego tygodnika "Sonntagszeitung", który - wraz z kilkudziesięcioma gazetami z 46 krajów świata należącymi do Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych - otrzymał 2,5 mln dokumentów, jakie wyciekły z dziesięciu rajów podatkowych.
- Setki renomowanych prawników z całego kraju budowało wysoce skomplikowane systemy finansowe, które miały ukryć majątki bogatych obcokrajowców - pisze tygodnik. I wylicza, że z samej Genewy 40 prawników założyło setki funduszy i firm na Karaibach i na wyspach Oceanu Spokojnego. Niektórzy się w tym procederze wręcz specjalizowali. - To był przez długi czas szwajcarski sport narodowy - mówi tygodnikowi jeden z ekspertów, który chce pozostać anonimowy.
Więcej: Gazeta Wyborcza>>>

Czytaj także: 
Niemiecka prasa pisze o beneficjentach rajów podatkowych
100 tysięcy osób zamieszkałych w Niemczech korzysta z rajów podatkowych
Niemcy: gazeta nie udostępni władzom informacji o rajach podatkowych