Firma Dell planuje sprzedaż zakładu produkcyjnego firmie Foxconn. Po dokonaniu transakcji produkcja komputerów Dell nadal będzie kontynuowana przez łódzki zakład. Zgodnie z oświadczeniem firmy zawartym w komunikacie prasowym obecni pracownicy firmy Dell w Łodzi zachowają swoje miejsca pracy i stanowiska.

Grupa Foxconn to największy na świecie producent elektroniki i komponentów komputerowych. Foxconn realizuje głównie zlecenia innych firm, m.in. Apple Inc, Cisco, Nokia i Sony. Jest to związane z globalnym trendem, za którym podążają światowe koncerny elektroniczne zmieniając profil swojej działalności z produkcyjnej na usługową. Przykładem mogą być firmy IBM i HP świadczące obecnie nowoczesne usługi dla biznesu, w miejsce produkcji sprzętu komputerowego, który zleciły firmom zewnętrznym.

W związku z przejęciem praw własności zakładu produkcyjnego Dell w Łodzi przez firmę Foxconn koniecznym stało się przeanalizowanie kwestii udzielonej firmie Dell przez państwo polskie regionalnej pomocy publicznej z tytułu realizacji projektu inwestycyjnego w Łodzi. Zaproponowany inwestorowi przez Polskę pakiet zachęt inwestycyjnych został zaakceptowany we wrześniu br. przez Komisję Europejską. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami w zakresie regionalnej pomocy publicznej inwestor, który uzyskał wsparcie zobowiązany jest spełnić następujące warunki: zrealizować założenia projektu w zakresie nakładów inwestycyjnych i utworzenia nowych miejsc pracy, co w przypadku firmy Dell oznacza 200 mln euro oraz 3 tysiące miejsc pracy oraz utrzymać inwestycję przez okres pięciu lat od dnia zakończenia realizacji projektu.

W chwili obecnej przygotowywane są przez Ministerstwo Gospodarki analizy prawne dotyczące pomocy publicznej dla inwestora, które zostaną przedłożone kierownictwu rządu oraz opinii publicznej. Polsce zależy przede wszystkim na tym, aby inwestycja pozostała w Łodzi oraz na utrzymaniu miejsc pracy.