Według byłego ministra zdrowia Marka Balickiego, należy odejść od polityki represji wobec osób, które posiadają niewielkie ilości narkotyków na własny użytek. Jego zdaniem, jest dobry projekt Ministerstwa Sprawiedliwości, który należy tylko uzupełnić o tabelę wartości granicznych - tak żeby policja nie miała wątpliwości, co to jest "ilość na własny użytek". Takie rozwiązania funkcjonują w wielu krajach europejskich. Prawnik z Uniwersytetu Jagiellońskiego Mateusz Klinowski uważa, że to medialna histeria wokół dopalaczy doprowadziła do ich rozreklamowania i wzrostu zainteresowania nimi młodzieży.

Tymczasem profesor Antoni Kamiński z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka ma wątpliwości, czy ustawa o zakazie handlu dopalaczami, którą przyjął Sejm i Senat została przygotowana zgodnie z regułami sztuki prawniczej. Zwraca uwagę, że łódzki "król dopalaczy" został zwolniony przez sąd, co niezbyt dobrze rokuje nastęnym postępowaniom. Profesor Jerzy Vetulani powiedział dla IAR, że należy ograniczać dostęp do substancji psychoaktywnych - ale nie poprzez restrykcje. W wypadku dzieci i młodzieży skuteczną metodą przeciwdziałania uzależnieniom jest wyśmiewanie niektórych zachowań. W ten sposób i poprzez wysokie ceny bardzo mocno ograniczono w Polsce palenie papierosów. Jest niemodne, a więc obciachowe - podkreśla profesor Jerzy Vetulani z Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk.

Polska Sieć do spraw Polityki Narkotykowej powstała w 2008 roku i jest jedyną organizacją w Polsce, skupiającą tak wiele środowisk związanych z leczeniem uzależnień i zapobieganiem narkomanii. Sieć to nicjatywa obywatelska, zrzeszająca terapeutów, psychologów, lekarzy, prawników, pracowników służb więziennych, pracowników socjalnych, pedagogów, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz użytkowników środków psychoaktywnych, pacjentów substytucyjnych i ich rodziny.