Jak pisze "Rzeczpospolita", przedstawiciele poszczególnych profesji prawniczych przy coraz trudniejszej sytuacji na rynku szukają możliwości poszerzenia swoich uprawnień. Adwokaci i radcowie prawni chętnie zajmowaliby się tym, co dziś jest zastrzeżone dla notariuszy. A rejenci widzą możliwości zwiększenia swoich zadań w uzyskaniu części uprawnień, które dziś zastrzeżone są dla sądów.

W warszawskiej izbie radców prawnych powstał nawet projekt zmian w ustawie o radcach prawnych. Wynika z niego, że mogliby sporządzać poświadczenia: własnoręczności podpisu, zgodności odpisu, wyciągu lub kopii z okazanym dokumentem, daty okazania dokumentu oraz pozostawania osoby przy życiu lub w określonym miejscu. Dziś są to uprawnienia zastrzeżone dla rejentów. – Takie zmiany przepisów postulujemy od lat – mówi Dariusz Sałajewski, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.
Wśród możliwych dodatkowych uprawnień dla adwokatów i radców prawnych pojawia się też kwestia protokołów ze zgromadzeń spółek prawa handlowego. Dziś jest bowiem konieczność sporządzenia ich przez notariuszy. Więcej>>>

Dowiedz się więcej z książki
Notariat w systemie wymiaru sprawiedliwości
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł