Uchwała w tej sprawie przyjęta została 11 maja br. podczas spotkania sygnatariuszy Porozumienia, a wnioskodawcą jego przyjęcia była Krajowa Rada Radców Prawnych.
- Wprowadzenie przymusu adwokacko-radcowskiego jest zgodne zarówno z interesem stron postępowania, jak i interesem wymiaru sprawiedliwości. Stronom zapewni bowiem otrzymanie pomocy prawnej na odpowiednim poziomie, zaś dla wymiaru sprawiedliwości skutkować będzie wzrostem efektywności i sprawności postępowania poprzez szybsze rozstrzyganie wszczętych spraw. Wprowadzenie postulowanej zmiany zagwarantuje odpowiedni poziom pism procesowych, które obecnie w sytuacji sporządzania ich przez nieprofesjonalne podmioty częstokroć powodują przedłużanie postępowań sądowych – czytamy w uchwale.
Jej autorzy uważają, że za zasadnością wprowadzenia przymusu adwokacko-radcowskiego przemawia również zjawisko inflacji prawa, powodujące trudności w poruszaniu się przez obywateli
i przedsiębiorców w systemie obowiązującego prawa i dochodzeniu swoich praw. - Korzystanie z pomocy pełnomocnika jest więc niezbędne, tym bardziej że w sprawach o większym ciężarze gatunkowym, w tym w sprawach gospodarczych, konieczne jest profesjonalne przygotowanie z zakresu prawa materialnego i formalnego – stwierdzają sygnatariusze Porozumienia samorządów i stowarzyszeń zawodów prawniczych.
Stanowisko ma być przekazane kierownictwu Ministerstwa Sprawiedliwości, do spoktania z którym ma dojść podczas kolejnego posiedzenia sygnatariuszy porozumienia 1 czerwca br.