Dr Marta Sendrowicz kieruje praktyką prawa europejskiego i prawa konkurencji w kancelarii Allen & Overy, A. Pędzich sp. k. Jest również adiunktem na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego.
Dr Sendrowicz prowadzi seminaria na temat polskiego i europejskiego prawa konkurencji na konferencjach oraz spotkaniach stowarzyszeń zawodowych.

Dr Marta Sendrowicz

Szkolenie zorganizowane przez CEELI Institute objęło w głównej mierze sędziów sądów gospodarczych, dla których tematyka szeroko pojętego prawa unijnego jest niesłychanie ważna w codziennej praktyce. Wątpliwości, na które sędziowie poszukiwali odpowiedzi były związane zarówno z europejskim prawem materialnym, jak też ze zgłębieniem wiedzy nt. relacji pomiędzy sądami krajowymi a sądami wspólnotowymi.
W tym drugim obszarze, tematem, który zdominował sesje szkoleniowe był mechanizm zadawania przez sądy krajowe pytań prejudycjalnych (pytań do sądów wspólnotowych o interpretację prawa wspólnotowego), który oczywiście jest doskonale znany sędziom. Zastanawiali się oni natomiast nad różnorodnością w podejściu sądów wspólnotowych do pytań zadawanych przez sądy poszczególnych państw członkowskich.
"Jeden z uczestników seminarium był szczególnie zdeterminowany aby ustalić, czy Europejski Trybunał Sprawiedliwości jest skłonny bardziej łagodnie traktować sądy nowych państw członkowskich (tj. tych, które przystąpiły do Unii Europejskiej po 1 maja 2004 r.) i służyć im pomocą w bardziej wszechstronnej interpretacji podnoszonych wątpliwości co do wykładni prawa europejskiego" - dodaje dr Marta Sendrowicz.

W kręgu tematów wspólnotowego prawa materialnego dużym zainteresowaniem cieszyły się te związane ze swobodnym przepływem towarów oraz osób w UE. Sędziowie poszukiwali racji, którym hołdują ustawodawcy krajowi wprowadzający nagminnie ograniczenia tych swobód. Rozważali również różne metody oceny pytań sądów krajowych stosowane przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości w zakresie zgodności krajowych restrykcyjnych regulacji z prawem wspólnotowym.