Zdaniem autora, w Polsce wykształcił się niestety taki system, w którym emerytura często jest dodatkiem do pracy. Wiele osób korzysta z przywileju wczesnej emerytury, aby zatrudnić się ponownie i otrzymywać niejako dwie pensje, zabierając tym samym pracę innym. Dotyczy to wielu grup społecznych, jednak najbardziej jaskrawym przypadkiem są pracownicy mundurowi.
Według BCC proponowane przez resort pracy rozwiązanie jest słuszne tylko w odniesieniu do osób, które postanowiły skorzystać z przysługującego im przywileju przejścia na wcześniejszą emeryturę tylko po to, aby pobierać to świadczenie i jednocześnie pensję z kolejnej pracy. Nie można natomiast utrudniać przedłużenia życia zawodowego pracownikom, którzy pracując do 60 (kobiety) czy 65 (mężczyźni) roku życia, wypełnili swój składkowy obowiązek, a na emeryturze chcą dalej uczciwie pracować. Taka emerytura nie jest już bowiem przywilejem (tak jak emerytura wcześniejsza), ale wynagrodzeniem za lata uczciwej pracy.
-
W naszej opinii możliwości poprawy sytuacji na rynku pracy w Polsce należy szukać poprzez naprawę złego Kodeksu pracy, a także przez redukcję wysokich obciążeń podatkowych, którymi obłożona jest praca w Polsce. Problem pracy na wcześniejszej emeryturze zostanie także ograniczony po zlikwidowaniu nieuzasadnionych przywilejów emerytalnych poszczególnych grup zawodowych - twierdzi ekspert BCC.