Wprowadzenie państwowego egzaminu prawniczego I i II stopnia oraz nowego systemu przyjęć na aplikacje prawnicze zapowiada Ministerstwo Sprawiedliwości. Jak poinformował  wiceminister Jacek Czaja, zostanie to uregulowane  w przygotowywanej w resorcie ustawie o państwowych egzaminach prawniczych.

Według projektu, do egzaminu prawniczego pierwszego stopnia będą mogli przystępować wszyscy absolwenci wydziałów prawa, a egzamin ten ma uprawniać do ubiegania się o przyjęcie na aplikacje: sądowo-prokuratorską, referendarską, adwokacką, radcowską, notarialną, komorniczą i legislacyjną. Osobami uprawnionymi do przystąpienia do państwowego egzaminu prawniczego drugiego stopnia mają być aplikanci adwokaccy, radcowscy i notarialni (nie  obejmie on aplikantów sądowych, prokuratorskich i referendalnych);  osoby z 4-letnią praktyką "w zakresie wykonywania czynności  prawniczych", odbytą po zdaniu państwowego egzaminu prawniczego I stopnia, doktorzy nauk prawnych.

Egzamin II stopnia ma składać się z dwóch części - ogólnej (test) i specjalistycznej (prace pisemne). Zdanie części specjalistycznej ma uprawniać do przystąpienia do konkursu na wolne stanowisko sędziego, powołania na stanowisko prokuratora, ubiegania się o wpis na listę adwokatów lub radców prawnych.