Jak informuje międzynarodowa organizacja pozarządowa Article19 (www.article19.org) działająca na rzecz ochrony wolności słowa, mają one przysłużyć się do pracy i uchwalenia międzynarodowych regulacji w zakresie praw człowieka.
Zasady wyznaczają minimalne standardy dotyczące ochrony wolności wypowiedzi i ochrony prywatności w czasie, gdy upublicznione zostały praktyki państw (USA, Wielka Brytania) dotyczące międzynarodowej masowej inwigilacji użytkowników sieci internetowej.
Z informacji Article19 wynika, że sprawa okazała się na tyle poważna, iż była przedmiotem dyskusji podczas spotkania Rady Praw Człowieka w ONZ, gdzie przedstawiciele wielu państw składali swe zastrzeżenia odnośnie praktyk m. in. amerykańskiej National Security Agency (NSA).
Zasady zostały stworzone przez międzynarodową koalicję organizacji pozarządowych (w tym Artykuł 19) i podpisane przez prawie 260 organizacji działających na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Zasady zostały zaprezentowane na 24 sesji Rady Praw Człowieka ONZ (UNHRC).
Polskim sygnatariuszem zasad jest m. in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
Przykładowe zasady:
- legalność;
- prawnie usprawiedliwiony cel;
- konieczność;
- adekwatność;
- proporcjonalność;
- nadzór sądu;
- etc, etc.
Więcej na ten temat>>>