Zmiana taka przewidziana jest w przygotowanym przez posłów Prawa i Sprawiedliwości projekcie nowelizacji Ustawy o Sądzie Najwyższym. Główne założenia projektu zostały przedstawione w czwartek wieczorem przez przedstawicieli klubu PiS, ale treść projektu nie została jeszcze zamieszczona na stronie Sejmu. 

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym ma być przeprowadzona w ramach jednego projektu, którego drugim elementem ma być wprowadzenie kar dla sędziów za kwestionowanie statusu Krajowej Rady Sądownictwa i powoływanych z jej udziałem sędziów. 

Czytaj: Projekt PiS: Usunięcie z zawodu za kwestionowanie statusu innych sędziów>>
 

Jak tłumaczył na konferencji prasowej w Sejmie wiceminister sprawiedliwości i poseł PiS Sebastian Kaleta, zmiana ta "ma zabezpieczyć ciągłość funkcjonowania Sądu Najwyższego na wypadek, gdyby w Sądzie Najwyższym nie wszyscy sędziowie tego sądu byli respektowani przez I Prezes SN jako sędziowie Sądu Najwyższego". I dodał, że chodzi o zapobieżenie sparaliżowaniu wyboru nowego I Prezesa SN po zakończeniu kadencji Małgorzaty Gersdorf.

- Jeśli Sąd Najwyższy nie przeprowadzi prawidłowo procedury wskazania kandydatów prezydentowi, to wedle naszej propozycji prezydent po upływie kadencji I Prezes wskaże p.o. I Prezesa SN, aby ten jak najszybciej przeprowadził zgodnie z przepisami prawa to zgromadzenie, aby Sąd Najwyższy mógł funkcjonować i nie był sparaliżowany - wyjaśnił Kaleta.