Swoją opinię ekspert wyraził podczas zorganizowanej niedawno przez ten instytut, przy współpracy z wydawnictwem Wolters Kluwer, konferencji naukowej, pt. Prawo w działaniu
Wybrane instytucje prawa cywilnego w orzecznictwie sądów powszechnych
.
W swoim referacie dr Trzaskowski zwrócił uwagę na specyfikę umowy poręczenia, typowe sytuacje, w których jest ona zawierana, motywy podjęcia decyzji o poręczeniu i wynikające z tego zagrożenia dla interesów poręczycieli-konsumentów. Stwierdził, że wyniki przeprowadzonego przez niego badania skłaniają do sformułowania wniosków de lege ferenda, zmierzających do przeciwdziałania pochopnemu dokonywaniu poręczeń, np. przez obciążenie profesjonalnych wierzycieli obowiązkiem informacyjnym względem poręczyciela lub zapewnienie potencjalnemu poręczycielowi czasu do namysłu.
Dr Trzaskowski zasygnalizował też potrzebę wzmocnienia pozycji poręczyciela względem dłużnika w kontekście problemu przedawnienia roszczeń subrogacyjnych.
Referat wygłoszony przez dr Romana Trzaskowskiego wywołał podczas konferencji dyskusję. Zarysowała się w niej zgoda co do potrzeby wzmocnienia ochrony poręczyciela, w szczególności gdy jest on słabszą stroną stosunku prawnego. Wątpliwości dotyczyły natomiast tego, czy nałożenie na wierzyciela obowiązków informacyjnych byłoby wystarczającym środkiem ochrony.