Tematem spotkania, którego gospodarzem był Przewodniczący Zarządu mazowieckiego oddziału KIDP Pan Jacek Pawlik, była narastająca obecnie potrzeba szybkiej nowelizacji ustawy reformującej zawód doradcy podatkowego. W spotkaniu wzięli udział doradcy podatkowi z części regionalnych oddziałów Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz zaproszeni goście, w tym Pani prof. dr hab. Elżbieta Chojna-Duch, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Pani Agnieszka Sobczyńska, Naczelnik Wydziału Doradztwa Podatkowego w Ministerstwie Finansów oraz Pan Zygmunt Korzeniewski, Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Biegłych Rewidentów, Księgowych, Doradców Podatkowych , Prawników i Ekonomistów "Libertas".

Pierwszą część spotkania wypełniła prezentacja tzw. "społecznego" projektu nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym, którą przedstawił prof. W. Modzelewski. W swoim wystąpieniu wskazał dwa główne cele nowelizacji: pierwszy związany z implementacją tzw. Dyrektywy usługowej do polskiego porządku prawnego i koniecznością dostosowania zapisów polskiej ustawy do reguł unijnych; drugi natomiast związany z eliminacją ewidentnych błędów legislacyjnych w obecnie obowiązującej ustawie oraz dostosowaniem jej postanowień do dzisiejszych realiów wykonywania zawodu doradcy podatkowego. Pośród argumentów prawnomaterialnych zostały wskazane potrzeba ewolucji statusu zawodowego doradcy podatkowego i zbliżenia go do statusu innych zawodów polegających na świadczeniu usług pomocy prawnej. Wyrazem braku równości w tym zakresie jest wciąż pozbawienie doradców podatkowych prawa do doradzania swoim klientom w sprawach dotyczących np. ubezpieczeń społecznych. "Społeczny" projekt wskazuje również obowiązki, które powinny zostać nałożone na doradców podatkowych oraz osoby aspirujące do wykonywania tego zawodu, np. w postaci zwiększenia wymogów egzaminacyjnych o zagadnienia z zakresu procedury sądowo-administracyjnej. Podczas swojej prezentacji prof. W. Modzelewski poruszył również problem przyznania samorządowi zawodowemu prawa kontroli wykonywania zawodu doradcy podatkowego jako zawodu zaufania publicznego, przedstawił koncepcję specjalizacji doradców podatkowych, która - potwierdzona np. stosownym certyfikatem - z jednej strony wzmacniałaby czytelny wizerunek doradcy podatkowego na rynku, zaś z drugiej dawałaby swego rodzaju rękojmię wiarygodności publicznej, oznaczającą dla klienta zapewnienie wysokiego poziomu świadczonych przez doradcę usług. Projekt ten przewiduje również koncepcję decentralizacji organów samorządu zawodowego i przekazanie części uprawnień jednostkom regionalnym, na poziomie województw.

W drugiej części spotkania miała miejsce dyskusja na temat rozwiązań proponowanych w przedstawionym projekcie nowelizacji. Pan Zygmunt Korzeniewski, Przewodniczący Stowarzyszenia "Libertas", wskazał na uregulowania obowiązujące w siostrzanych samorządach biegłych rewidentów oraz adwokatów jak również na rozwiązania zagraniczne, w których często jest miejsce na równoległe funkcjonowanie kilku organizacji wspierających wykonywanie zawodu. Pozytywnie odniósł się do koncepcji nadania osobowości prawnej w regionach oraz wizytatorów jako elementu kontroli wewnątrzkorporacyjnej wobec swoich członków. Uczestnicy spotkania podnieśli podczas dyskusji kwestie dopuszczenia prawa do reklamowania swoich usług przez doradców podatkowych w zakresie, który z jednej strony nie może naruszać zasad etyki ale z drugiej powinien umożliwiać skuteczną konkurencję z biurami rachunkowymi. Uzasadnieniem dla przyznania osobowości prawnej regionom może być np. kwestia odpowiedzialności za zobowiązania, oznaczająca tym samym zmniejszenie odpowiedzialności całej Izby, przejrzystość w zakresie dwuinstancyjności postępowań administracyjnych w sprawach wykonywania zawodu czy też wreszcie fakt, iż zawsze bliżej swoich członków będzie region aniżeli centrala (wynikający z istoty terytorialności). Przedstawiciele mniejszych i słabszych ekonomicznie regionów również opowiedzieli się za decentralizacją, wskazując na wzrost swoich uprawnień np. w zakresie przyznania prawa do ograniczonej działalności gospodarczej, które pozwoli w ich ocenie na finansowanie prowadzonej działalności samorządowej. Kolejnym tematem była kwestia tajemnicy zawodowej doradców podatkowych i braku równości w tym zakresie w odniesieniu do adwokatów czy radców prawnych. W kontekście specjalizacji doradców wskazywano na fakt, iż nie może ona wartościować statusu doradcy podatkowego a jedynie wskazywać jego klientom eksperckie obszary działalności danego podmiotu. Rolą wizytatorów miałaby być kontrola standardów wykonywania zawodu, audyt procesów ale w żadnym razie kontrola merytorycznej pracy doradcy np. w zakresie prawidłowości sporządzanych opinii prawnych - byłoby to wbrew obowiązującym przepisom np. w zakresie tajemnicy zawodowej. Wizytatorami nie mogliby być aktywni zawodowo doradcy podatkowi. Na koniec uczestnicy zgodnie stwierdzili iż znowelizowana ustawa potrzebna jest ogółowi doradców podatkowych, prowadzących swoje większe lub mniejsze kancelarie i biura w całej Polsce a niekoniecznie zabierających głos w sprawach samorządu, niezbędna jest silna i znacząca rola Krajowej Rady Doradców Podatkowych w środowisku oraz że doradca podatkowy powinien pełnić rolę majordomusa małego i średniego biznesu w Polsce, co powinno odnosić się choćby do jakości świadczonych usług.

Projekt nowelizacji ustawy, zaprezentowany podczas tego spotkania, został wysłuchany również przez przedstawicieli Ministerstwa Finansów, niemniej jednak w pierwszej kolejności nowelizacją zostaną objęte zagadnienia związane z implementacją tzw. Dyrektywy usługowej. Z dyskutowanych problemów w ramach najbliższej nowelizacji szanse na wejście w życie mają nowe regulacje dotyczące prawa reklamowania swoich usług przez doradców podatkowych.

Dyskusja panelowa z 7 lipca 2008 r.

Dyskusja panelowa z 7 lipca 2008 r.

Dyskusja panelowa z 7 lipca 2008 r.