Sejmowa Komisja do Spraw Petycji zajmie się 23 lutego br. wniesioną w październiku ubiegłego roku  przez Fundację im. Stefana Batorego, a przygotowaną przez członków Obywatelskiego Forum Legislacji, petycją dotyczącą propozycji wprowadzenia istotnych zmian w Regulaminie Sejmu. Jej celem jest doprowadzenie do bardziej przejrzystego konsultowania poselskich i komisyjnych  projektów ustaw.

Ja zauważają autorzy petycji, regulamin Sejmu w obecnym kształcie, jedynie szczątkowo określa udział obywateli w procesie opiniowania projektów znajdujących się w Sejmie, pozostawiając pełną dowolność w ich przeprowadzeniu marszałkowi Sejmu.
Jednym z ostatnich przykładów ustaw, które nie były poddane konsultacjom był poselski projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody w zakresie deregulacji wycinki drzew. Posłowie stosując parlamentarną ścieżkę legislacyjną nie przewidującą konsultacji publicznych często nie są w stanie ustrzec się błędów, których konsekwencje ponoszą obywatele i interes publiczny.

Zdaniem członków Obywatelskiego Forum Legislacji, Regulamin Sejmu powinien zawierać następujące zasady:
- czytelne wskazanie na stronach Sejmu uczestników konsultacji,
- określenie sposobów i form przeprowadzenia konsultacji, w tym sposobów przedstawiania opinii przez uczestników konsultacji,
- określenie minimalnego czasu wymaganego na przedstawienie opinii przez uczestników konsultacji,
- określenie wymogu przygotowania dokumentu prezentującego otrzymane w ramach konsultacji opinie wraz z odniesieniem się do nich inicjatorów projektu,
- wskazanie sposobów dokumentowania i pełnego upubliczniania procesu konsultacji.

Jak twierdzi Fundacja, petycja spotkała się pozytywną opinią Biura Analiz Sejmowych.  - W razie jej uwzględnienia, na zmianie regulacji zyskają nie tylko obywatele chcący wyrazić swoją opinię, ale wszyscy ci, którzy śledząc przebieg procesu legislacyjnego chcą mieć wiedzę na temat wszystkich przedstawionych w jego toku opinii - czytamy w komentarzu do petycji.