LEX EXPERT AI  Jedyny czat AI bazujący na zasobach LEX
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Prawo.pl

Posłowie rekomendują skuteczniejsze karanie urzędów za bezczynność

Skrócenie i ułatwienie procedury nałożenia grzywny za bezczynność na organ administracji publicznej przez sąd administracyjny - przewiduje zmiana w prawie, którą we wtorek pozytywnie zarekomendowała sejmowa komisja.

Według zaopiniowanej pozytywnie przez komisję sprawiedliwości i praw człowieka nowelizacji Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, w przypadku bezczynności organu sąd będzie mógł ukarać go grzywną - z urzędu albo na wniosek strony. Grzywna może maksymalnie sięgać - zgodnie z ustawą - do wysokości dziesięciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w roku poprzednim.
"Nowelizacja ma przyczynić się do zwiększenia efektywności oddziaływania skarg na bezczynność organów administracji państwowej" - napisali w uzasadnieniu autorzy projektu z sejmowej komisji nadzwyczajnej "Przyjazne państwo".
Zgodnie z obecnymi przepisami, kiedy urząd przekracza termin na wydanie zezwolenia czy innej decyzji administracyjnej, można wnieść skargę do organu wyższej instancji, a dopiero potem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sąd nie może jednak nałożyć na organ administracji grzywny, lecz jedynie w wyroku zobowiązać do przestrzegania ustawowych terminów.
Możliwość nałożenia grzywny istnieje aktualnie dopiero w przypadku, gdy - mimo decyzji sądu - organ administracji nadal nie wywiązuje się z ustawowych terminów. "Dotychczas przewidziana w przepisach grzywna jest w istocie rzeczy karą za niewykonanie wyroku sądu, a nie karą za samą bezczynność" - zwrócili uwagę pomysłodawcy projektu.
Jeżeli projekt wejdzie w życie, sąd przy rozpatrywaniu skargi na przewlekłość działania organów administracji będzie miał możliwość nałożenia grzywny wcześniej niż dotychczas - już w wyroku uwzględniającym skargę na bezczynność, a nie dopiero na etapie odrębnej skargi. Od uznania sądu ma zależeć, czy grzywnę wymierzać, czy też nie, w każdej konkretnej rozpatrywanej sprawie.(PAP)
Autor:

Polecamy książki prawnicze