Ministrowie przyjmą podczas wtorkowego posiedzenia rządu stanowisko wobec poselskiego projektu nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Nadrzędnym celem zmian jest - według autorów projektu - usprawnienie egzekucji administracyjnej. Główna zmiana, to przyznanie organowi egzekucyjnemu swobody w wyborze środka egzekucyjnego tak, aby egzekucja administracyjna mogła być prowadzona szybko i skutecznie.
U podstaw wprowadzenia zmiany w projekcie jest założenie, że skoro zobowiązany nie chce sam dobrowolnie wykonać obowiązku, wówczas musi się liczyć z tym, że skutki egzekucji administracyjnej będą dla niego dotkliwe i nieuchronne; projekt przewiduje m.in. podwyższenie opłat egzekucyjnych - w zakresie odnoszącym się do egzekucji świadczeń niepieniężnych.
Obecnie - jak wskazują autorzy zmian - opłaty naliczane przez organ egzekucyjny są bardzo niskie, co powoduje, że egzekwowanie ich jest niewspółmierne do poniesionych nakładów. Chodzi o to, aby w niektórych sytuacjach, w szczególności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, dla zobowiązanego nie było bardziej korzystne finansowo zapłacenie grzywny, niż świadome niewykonanie obowiązku egzekucyjnego, dlatego też podwyższono wysokość grzywny do 200 tys. zł. (ks/pap)
Posłowie chcą uprościć egzekucję administracyjną
Większą elastyczność środków egzekucji w administracji przewiduje poselski projket ustawy. We wtorek stanowisko wobec niego zajmie Rada Ministrów.