Na posiedzeniu Rady przyjęto m.in. porozumienie polityczne wobec projektu decyzji ramowej dotyczącej postępowania in absentia. Na mocy tego aktu wprowadza się zmiany do kilku poprzednich decyzji ramowych z zakresu wzajemnego uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach karnych poprzez ujednolicenie i doprecyzowania przesłanek odmowy uznawania takich orzeczeń przez organy innego państwa członkowskiego. Projekt w ostatnim brzmieniu przedstawionym przez Prezydencję uwzględnia postulaty proponowane przez delegację polską.

Ponadto Rada przyjęła porozumie polityczne w odniesieniu do części przepisów Decyzji zmieniającej Decyzję o ustanowieniu Eurojust. W przepisach tych reguluje się m.in. kwestie koordynacji działań 24/7, uprawnień członków krajowych Eurojust oraz zakresu informacji, które powinny być przekazywane do Eurojust przez organy krajowe.

W zakresie współpracy sądowej w sprawach cywilnych Rada przyjęła wytyczne dotyczące dalszych prac nad rozporządzeniem ws. jurysdykcji oraz prawa właściwego w odniesieniu do zobowiązań alimentacyjnych.

Rada odbyła również dyskusję na temat projektu rozporządzenia ws. zasad dotyczących jurysdykcji i prawa właściwego w odniesieniu do spraw małżeńskich (tzw. Rzym III). Biorąc pod uwagę brak jednomyślności państw członkowskich, Rada zdecydowała o skierowaniu sprawy do grupy roboczej celem zbadania możliwości i warunków ewentualnego uruchomienia tzw. wzmocnionej współpracy.Oficjalne źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości