Proponowana zmiana wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ze stycznia 2009 r. Według nowej definicji abonentem będzie podmiot, który jest stroną umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych zawartej z dostawcą publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych. Wykreślnie z definicji zwrotu „w formie pisemnej” oznacza zwiększenie liczby podmiotów zaliczanych do abonentów. Oprócz podmiotów będących stroną umowy pisemnej, pojęciem tym zostaną również objęci m.in. użytkownicy tzw. pre-paid w telefonii komórkowej (telefony komórkowe na kartę), a także użytkownicy korzystający z aparatów publicznych.
Na skutek nowelizacji dostawca publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych będzie zobowiązany do doręczenia na piśmie informacji o zmianie warunków umowy tylko tym abonentom, którzy udostępnili swoje dane. Jeżeli abonent udostępni swoje dane i poda adres poczty elektronicznej będzie mógł otrzymać informację o każdej proponowanej zmianie regulaminu świadczenia usług – drogą elektroniczną lub za pomocą podobnego środka porozumiewania się na odległość. W nowych przepisach doprecyzowano, że dostawca publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych będzie bezpłatnie dostarczał abonentowi, który udostępnił swoje dane, cennik wraz z umową o świadczenie usług. Będzie musiał to też zrobić na każde jego żądanie.
Wprowadzono też przepis, że każdy abonent, który udostępnił swoje dane, będzie otrzymywał bezpłatnie podstawowy wykaz wykonanych usług telekomunikacyjnych, zawierający informację o zrealizowanych płatnych połączeniach, tj. biling wraz z fakturą. W przypadku usługi przedpłaconej, abonent który udostępnił swoje dane, będzie mógł otrzymać na żądanie wykaz wykonanych usług telekomunikacyjnych.