Jednak mimo podkreślanego na każdym kroku przez polityków PiS coraz większego porozumienia między ich partią a prezydentem, kompromis wcale nie jest przesądzony.

Poprawki PiS do projektów ustaw o KRS i SN są spokojnie analizowane w Kancelarii Prezydenta - powiedział w środę PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

- Jest blisko porozumienia ws. ustaw dot. sądownictwa; w najbliższych dniach będzie spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - powiedział we wtorek marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Dodał, że zaproponowane przez PiS poprawki są formą otwarcia dyskusji.
Marszałek Senatu, pytany o treść poprawek, zaznaczył, że najpierw powinien się z nimi zapoznać prezydent, a dopiero potem mogą być one upubliczniane. - Mogę powiedzieć, że one nie wnikają głęboko w treść tych ustaw, jednej i drugiej. Mam nadzieję, że będą do zaakceptowania przez pana prezydenta - powiedział Karczewski.

Na pytanie o jego własną propozycję, by w przypadku pata związanego z wyborem członków KRS w Sejmie, wybierać ich większością 3/5 w Senacie, Karczewski powiedział, że "ma nadzieję, że Senat również będzie wzięty pod uwagę, ale nie w takiej formule". - Prezydent, z tego co wiem, jednak tę propozycję odrzucił - mówił.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski powidział w środę, że nie ma jeszcze wyznaczonej daty kolejnego spotkania z prezesem PiS. Zapewne nie dojdzie do niego w tym tygodniu - stwierdził.

Według nieoficjalnych doniesień, propozycja PiS dla prezydenta ma zakładać m.in. gwarancję miejsc dla opozycji w Krajowej Radzie Sądownictwa, jeśli Sejmowi nie udałoby się wybrać członków KRS w pierwszym kroku większością 3/5 głosów. Według tej propozycji opozycja w tzw. drugim kroku będzie mogła wprowadzić do KRS kilka wskazanych przez siebie osób. Ale ostatecznie i tak niewielką, ale większość w KRS będzie miał PiS. (ks/pap)

Czytaj: Szef Klubu PiS: poszliśmy na daleko idący kompromis wobec projektów prezydenta>>