Wystąpienie w tej sprawie skierowała do prezesa Rządowego Centrum Legislacji rzecznik praw obywatelskich.
Prof. Irena Lipowicz przypomina, że 25 października 2012 r. została ogłoszona w Dzienniku Ustaw Konwencja o Prawach Osób Niepełnosprawnych. I sygnalizuje w swoim wystąpieniu, że wbrew postanowieniom Konwencji, których wdrożenie powinno być jednym z celów polityki rządu, treść tego dokumentu nie jest udostępniona w formie odpowiedniej dla osób z niepełnosprawnościami.
Zdaniem Rzecznika, brak działań instytucji publicznych polegających na zapewnieniu odpowiednich informacji o prawach przysługujących osobom z niepełnosprawnościami może być przejawem dyskryminacji tych osób w rozumieniu ustawy o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania.
- W ocenie Rzecznika należy niezwłocznie rozpocząć dostosowywanie do potrzeb osób niepełnosprawnych formatów aktów prawnych publikowanych na stronie internetowej Dzienników Urzędowych, w szczególności tekstu Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych. Rzecznik praw obywatelskich zwraca się do szefa RCL z prośbą o przedstawienie stanowiska i poinformowanie o planowanych działaniach w omawianym zakresie.
Polskie prawo nie dla niepełnosprawnych
Międzynarodowe standardy nakazują udostępnianie przepisów prawa także osobom niepełnosprawnym. W Polsce jest z tym kłopot, bo nawet podpisana przez nasze państwo konwencja w tej sprawie nie została opublikowana w formie odpowiedniej dla osób z niepełnosprawnościami.