Taką deklarację wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk złożył podczas odbywającej się w Kopehchadze konferencji poświęconej reformie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Na zaproszenie duńskiej prezydencji Komitetu Ministrów Rady Europy przedstawiciele 47 państw europejskich debatowali – już po raz piąty – na temat sposobów zapewnienia skutecznego działania Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w obliczu wielu napływających do niego skarg.

– W procesie reformy Trybunału Polska stale opowiada się za zrównoważonymi rozwiązaniami opartymi na mocnych podstawach Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności oraz na zasadzie współpracy. Za równie istotne Polska uznaje zapewnianie skutecznej zdolności państw do wykonywania wyroków Trybunału – podkreślił wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

Dodał, że Polska nie popiera rozwiązań mających osłabić prawo do skargi indywidualnej do Trybunału. Natomiast już od 2006 r. nasz kraj rozwija struktury i mechanizmy wykonywania wyroków Trybunału. Działania te przyniosły pozytywne skutki w postaci znacznego zmniejszenia liczby skarg kierowanych przeciwko Polsce do Trybunału i liczby orzeczeń Trybunału wymagających wykonania przez władze polskie.


Wokół Konwencji Europejskiej. Komentarz do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka>>