Propozycje Komisji Europejskiej dotyczące zmian w przepisach branży telekomunikacyjnej, kwestia podatku VAT na ebooki, ochrona danych osobowych, neutralność sieci, harmonizacja widma radiowego były głównym tematem spotkania Michała Boniego, ministra administracji i cyfryzacji z Neelie Kroes, Komisarz UE ds. Agendy Cyfrowej. Spotkanie miało miejsce w Brukseli 23 września br.
Propozycje KE zakładają m.in. zniesienie opłat roamingowych za połączenia przychodzące od 1 lipca 2014 r. Zgodnie z planami w połowie 2016 r. operatorzy mieliby oferować roaming bez żadnych opłat. Co istotne w pakiecie są ułatwienia dla mniejszych operatorów - w zakresie opłat czy usługi powszechnej. - Jeśli teraz tego nie zrobimy, to stracimy trzy lata. Nie możemy czekać – powiedziała Neelie Kroes.
Stanowisko Polski w tej kwestii jest pozytywne. Minister Boni poinformowała, że podszedł konstruktywnie do propozycji KE. Podkreślił jednak, że „trzeba znaleźć w regulacjach równowagę między interesami użytkowników i przedsiębiorstw budujących infrastrukturę, znaleźć miejsce dla małych i średnich przedsiębiorstw”. Mówił też o tym, że „należy patrzeć na sytuację operatorów telekomunikacyjnych.” Zaznaczył jednak, że „w Europie nie potrzeba sztucznych granic”.

Jednocześnie szef MAC poinformował o przebiegu konsultacji w Polsce i pojawiających się rozbieżnych opiniach. Minister Boni zapowiada, że wkrótce w Polsce odbędzie się spotkanie z udziałem „wysokich urzędników" KE po to „by wszystkie zainteresowane strony mogły usłyszeć stanowisko komisji w sprawie tego pakietu".

Źródło: MAC