Wiceminister zaznaczył, że znoszenie ograniczeń w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce jest priorytetem resortu gospodarki. - Dobre regulacje poprawią konkurencyjność polskiej gospodarki i jej atrakcyjność zarówno wśród polskich, jak i zagranicznych inwestorów - wyjaśnił.

Zdaniem wiceministra Szejnfelda, dla rozwoju przedsiębiorczości konieczna jest także liberalizacja polskiego prawa gospodarczego. - Tworząc lepsze prawo dla przedsiębiorców korzystamy z wzorców brytyjskich. Zmniejszyliśmy m.in. poziom wymaganego kapitału zakładowego w spółce akcyjnej z 500 tys. do 100 tys. zł, a w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z 50 tys. do 5 tys. zł. - powiedział.

Adam Szejnfeld

- Obecnie pracujemy nad projektem zmiany ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym, która uprości procedury administracyjne i ułatwi przedsiębiorcom udział w realizacji projektów publicznych - zaznaczył wiceminister Szejnfeld.

Przedstawił także sprzyjający inwestycjom program zmian własnościowych w polskiej gospodarce. - Do 2012 r. chcemy przeprowadzić procesy prywatyzacyjne we wszystkich sektorach, także w przemyśle wydobywczym i energetyce - zapowiedział. - W sumie działania te obejmą kilkaset spółek - dodał wiceminister, zachęcając brytyjskich przedsiębiorców do udziału w prywatyzacji polskich przedsiębiorstw.


Wartość brytyjskich inwestycji w naszym kraju na koniec 2006 r. wyniosła prawie 3,8 mld euro. Z kolei polskie firmy zainwestowały w Wielkiej Brytanii w 2006 r. 828 mln euro. Brytyjsko-Polska Izba Handlowa (BPCC), organizator V Dorocznej Konferencji Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej, istnieje w Polsce od 1992 roku. Obecnie zrzesza blisko 450 firm. Działa na rzecz rozwoju polsko-brytyjskich kontaktów gospodarczych. Firmy zrzeszone w Izbie zatrudniają w naszym kraju ponad sto tysięcy osób.

Oficjalne źródło: Ministerstwo Gospodarki