Jak informuje organizator przedsięwzięcia - firma Computerworld - 4 mld zł zostały zainwestowane w cyfryzację usług publicznych w Polsce w ciągu ostatnich 8 lat. - Pomimo tak dużej inwestycji, efekty nie są zadowalające. Według Digital Economy and Society Index 2016, rankingu rozwoju cyfrowego państw UE, Polska znajduje się na 22. miejscu, czyli dużo poniżej średniej dla 28 krajów członkowskich. Cyfrowe usługi publiczne są jednym z wyznaczników dojrzałości cyfrowej - czytamy w komenatrzu.
Jednym z tematów konferencji będzie przegląd wprowadzanych obecnie zmian w informatyzacji państwa, strategii do 2020 r. oraz najważniejsze rządowe projekty IT, stanowiące podstawy do tworzenia i popularyzacji e-usług publicznych.
Przedmiotem dyskusji będą też zastosowania technologii informatycznych w sektorach, których kierunki rozwoju są powiązane z polityką państwa. - Rok po wyborach parlamentarnych, poprosiliśmy nowych decydentów, by opowiedzieli o strategiach i planach rozwoju sektorów o szczególnym społecznym znaczeniu: Energetyka, Przemysł Obronny i Zdrowie.
- Zastanowimy się jaką rolę w tych sektorach mogą odegrać nowe technologie i które z nich będą miały szczególne znaczenie zapowiadają organizatorzy konferencji - zapowiadają organizatorzy konferencji. I komentują, że tempo i kierunki zmian w obszarze upowszechnienia e-usług publicznych, a także unijny doping, to przesłanki cyfrowej transformacji państwa, o nieporównywalnej do biznesu skali i ogromnym znaczeniu dla rozwoju gospodarki.
Bardzo aktualny temat zaprezentuje Magdalena Matuszewska- Mikołajczyk z wydawnictwa Wolters Kluwer Polska, które jest partnerem konferencji, która mówić będzie o wiedzy i nowoczesnych oprogramowaniach jako systemowym wsparciu wdrożenia RODO w sektorze publicznym.
Uczestników konferencji zainteresuje też zapewne strategia Ministerstwa Cyfryzacji oraz jej kontekst europejski, o czym mówić ma Krzysztof Szubert, doradca strategiczny ministra cyfryzacji. A temat rozwinie inny doradca z tego resortu, Leszek Maśniak, który omówi politykę zarządzania danymi w państwie – diagnoza, cele i wyzwania; Wydajność po rządowemu, czyli jak wspierać zarządzanie państwem; Plany MC w zakresie zarządzania i wykorzystania danych administracji publicznej.
Z kolei Michał Wójcik, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości mówić będzie o tym, w jaki sposób System Digitalizacji Akt wpłynął na bieżącą pracę prokuratur i sądów, jakie są efekty wdrożenia protokołu elektronicznego w sądach powszechnych, założenia projektowanego systemu elektronicznej rejestracji rozpraw sądowych.
Natomiast Marcin Węgrzyniak, dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia omówi działania realizowane przez tę instytucję w ramach procesu informatyzacji systemu ochrony zdrowia w Polsce. Zapowiada także przybliżenie założeń projektów z obszaru e-Zdrowia oraz dokona przegląd centralnych systemów informatycznych.
Interesująco zapowiada się też wystąpienie Andrzeja Dopierały, prezesa Zarządu Asseco Data Systems, który mówić będzie o bezpieczeństwie najważniejszych systemów informatycznych państwa w dobie cyberzagrożeń, ochronie infrastruktury krytycznej, współdziałaniu systemów oraz koordynacja i zabezpieczeniach, a także o bezpieczeństwie sektorów.
Więcej o konferencji>>
Polska goni liderów cyfryzacji, ale wciąż za wolno
Jak zmniejszyć dystans do liderów cyfryzacji, takich jak Niemcy, Portugalia czy Estonia - to temat zaplanowanej na 22-23 lutego 2018 r. w Warszawie VIII edycji Konferencji Państwo 2.0.