Raport Organizacji Inwestycji Zagranicznych zawiera podsumowanie napływu BIZ do Stanów Zjednoczonych w 2008 r. Ich łączna wartość wyniosła w ubiegłym roku 36,6 mld dolarów. Wśród inwestycji w kategorii projektów typu greenfield raport wymienia dziesięć największych projektów. Dwa pierwsze miejsca zajmują odpowiednio: inwestycja arabskiej firmy Advanced Technology Investment o wartości 2,8 mld dolarów oraz BMW o wartości 100 milionów dolarów. Trzecią pozycję zajmuje inwestycja polskiej firmy Com.40.

Spółka Com.40 Limited z siedzibą w Nowych Skalmierzycach w Wielkopolsce planuje zainwestować ponad 36 mln dolarów w fabrykę materacy i elementów mebli. Produkty z nowego zakładu zlokalizowanego w Danville w stanie Wirginia będą dostarczane dla Grupy IKEA w Ameryce Północnej. Polska firma zawarła porozumienie, na podstawie którego już obecnie dostarcza Grupie IKEA większość swojej produkcji w Polsce. Docelowe zatrudnienie w amerykańskiej fabryce wyniesie w ciągu najbliższych siedmiu lat około 800 osób. COM.40 Limited sp. z o.o. należy do grupy spółek Bogdana Kaczmarka (właściciela m.in. marki odzieżowej Big Star, producenta foteli biurowych PROFIm, producenta akcesoriów i półfabrykatów meblowych z drewna AB Wood Sławno, producenta mebli drewnianych AIB Starachowice) i jest jednym z największych producentów mebli tapicerowanych w Polsce. Com.40 sprzedaje swoją produkcję w największych miastach Polski oraz na rynkach Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Holandii, Szwajcarii i Niemiec. W Nowych Skalmierzycach pracuje ponad 1800 pracowników.

Com.40 inwestuje zagranicą wbrew zapowiadanym trendom. W bieżącym roku spodziewany jest spadek bezpośrednich inwestycji zagranicznych typu greenfield w skali świata o 10-15%. Prognoza FDI Intelligence mówi o 13-procentowym spadku. Relatywnie niższy spadek w pierwszych miesiącach roku może nasilać się w kolejnych. Liczby te różnią się jednak od prognoz dla globalnych przepływów BIZ. Wg UNCTAD spadną one w 2009 r. o ok. 50%. Wynika to przede wszystkim ze zmniejszenia liczby fuzji i przejęć, a wskutek kryzysu także ich wartości. Ponadto wpływ utrudnień na rynku kredytowym na realne inwestycje jest znacznie niższy niż na globalne statystyki BIZ.