Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Igor Dzialuk wzięli w czwartek udział w pierwszym dniu konferencji pt. „Kierunki rozwoju europejskiego prawa prywatnego – wpływ europejskiego prawa konsumenckiego na prawo krajowe”.
Dwudniowe spotkanie organizowane przez Katedrę Prawa Cywilnego i Prywatnego Międzynarodowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, Centrum Europejskie Natolin oraz Ministerstwo Sprawiedliwości odbywa się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
- Dzisiejsze spotkanie to okazja do dyskusji na temat przyszłości europejskiego prawa prywatnego. Tematu, który jest niezwykle ważny z punktu widzenia zbliżającej się polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej – powiedział minister Krzysztof Kwiatkowski.  – Jednym z priorytetów naszej prezydencji będzie bowiem m.in. wprowadzenie do europejskiego prawa prywatnego takich rozwiązań, które będą lepiej chronić interesy konsumentów. Przygotowujemy już propozycje odpowiednich regulacji – zapowiedział minister.
Rozwiązanie, jakie chce zaproponować Ministerstwo Sprawiedliwości skupiać się będzie na regulacjach, które zagwarantują wszystkim europejskim konsumentom identyczne i jasno określone prawa. Propozycja Ministerstwa Sprawiedliwości w znaczący sposób ułatwi m.in. wielu Polakom dokonywanie transakcji przez Internet. - Proponujemy jednolity, wygodny dla konsumentów i bezpieczny dla obrotu gospodarczego system prawa regulujący warunki i skutki sprzedaży w internecie. Prezentowany przez nas pomysł to krok w kierunku jednolitego rynku z perspektywy nie tylko konsumentów, ale i małych i średnich przedsiębiorców – tłumaczył Minister Krzysztof Kwiatkowski. – Liczę, że nasz pomysł, nad którym będziemy pracować w trakcie Prezydencji, znajdzie poparcie wszystkich europejskich partnerów.

Poza przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości w konferencji udział wzięli także m.in.. przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej oraz eksperci biorący udział w pracach nad Wspólnym Systemem Odniesienia oraz w powołanym przez Komisję Europejską Zespole Ekspertów.
Uczestnicy konferencji wskazywali, że różnice w systemach prawnych krajów UE negatywnie wpływają na rozwój stosunków gospodarczych, nie zapewniając właściwej ochrony interesów konsumentów i ograniczając inicjatywę gospodarczą. Wielu przedsiębiorców rezygnuje z zawierania umów transgranicznych ze względu na nieznajomość obcych regulacji cywilnoprawnych - argumentowali.