Według polskiej premier inicjatywa Pasa i Szlaku po czterech latach od jej ogłoszenia przez prezydenta Chin Xi Jinpinga "zdaje się wkraczać w nowy wymiar". - Polska przyłącza się do grupy państw, które dostrzegają w niej szansę rozwoju nowych, dynamicznych relacji gospodarczych - zadeklarowała Szydło.

Promowana przez Chiny koncepcja, której poświęcone było międzynarodowe forum w Pekinie, nawiązuje do historycznego Jedwabnego Szlaku. Pas i Szlak ma na celu budowanie połączeń infrastrukturalnych w nawiązaniu do historycznego Jedwabnego Szlaku. Podczas inauguracji Forum Pasa i Szlaku, które odbyło się w Pekinie prezydent Chin Xi Jinping zapowiedział przekazanie łącznie ponad 100 mld dolarów na inwestycje na Nowym Jedwabnym Szlaku.
W Forum Pasa i Szlaku udział wzięli m.in. prezydent Rosji Władimir Putin, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, premier Włoch Paolo Gentiloni, premier Węgier Viktor Orban, prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka, prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew, premier Hiszpanii Mariano Rajoy. W Pekinie obecni byli także sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres i szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde.
Tymczasem wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Jyrki Katainen, cytowany przez agencję Reutera, poinformował, że kraje unijne nie podpiszą oświadczeń podsumowujących zakończone w poniedziałek w Pekinie Forum Pasa i Szlaku. - Jako Komisja Europejska, która ma mandat, która ma zdolność negocjowania w imieniu państw członkowskich w sprawach handlowych, nie dostaliśmy możliwości negocjowania tekstu - oświadczył Katainen. Wiceszef KE dodał jednocześnie, że nie jest to problemem. "Wydarzenie, które zorganizowały tutaj chińskie władze oraz wzajemne zrozumienie tego, co powinno zostać zrobione, jest bardzo pozytywne" - ocenił.
O wypowiedź Katainena pytana była premier Szydło podczas konferencji prasowej w Pekinie. - Jestem zdziwiona takim oświadczeniem Komisji Europejskiej. W czasie lunchu był obecny przedstawiciel Komisji i zabrał głos, potwierdził, że Komisja Europejska będzie uczestniczyła w tym projekcie - powiedziała szefowa polskiego rządu. - Wszystkie państwa, które były przy stole, a oprócz Polski z państw europejskich były to: Hiszpania, Włochy, Grecja, Węgry, myśmy przyjęli to oświadczenie, które zostało podjęte - dodała.
Brak zgody na porozumienie potwierdził w poniedziałek rzecznik Komisji Europejskiej Daniel Rosario. - UE nie mogła podpisać jednego z dokumentów o współpracy handlowej z Chinami w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku - wyjaśnił.
Jak powiedział, Unia Europejska i uczestniczące w szczycie kraje członkowskie nie mogły go (oświadczenia) poprzeć, ponieważ nie było możliwe potwierdzenie naszego wspólnego dla stron zobowiązania w sprawie międzynarodowych regulacji handlowych, a także stosowania równych zasad wobec wszystkich firm. Dodał, że również proces opracowania tego dokumentu nie pozwalał na wypracowanie kompleksowych rozwiązań i porozumienia. (ks/pap)