Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji spotkał się we wtorek w Paryżu z Fleur Pellerin, minister ds. małych i średnich przedsiębiorstw, innowacji i gospodarki cyfrowej Republiki Francuskiej, komisarz Nelli Kroes oraz delegacjami ministrów: niemieckiej, węgierskiej, włoskiej, hiszpańskiej, brytyjskiej, a także przedstawicielami prezydencji litewskiej. Tematem spotkania była kwestie jednolitego rynku cyfrowego i osiągnięcie celów agendy cyfrowej przed posiedzeniem Rady Europejskiej, które odbędzie się 24-25 października br.
Rozmawiano o priorytetach dla rozwoju cyfrowej Europy. Minister Michał Boni wyraził zdecydowany pogląd, iż „innowacyjność cyfrową musimy wykorzystywać w pełni”. Dodał też, że „należy teraz odpowiedzieć na dwa pytania. Po pierwsze czy mamy wystarczające i odpowiednie ramy prawne, a po drugie, czy jesteśmy jako Unia Europejska i kraje członkowskie gotowi żeby zarządzać tymi problemami. Zaproponował by kluczem stały się wspólne działanie, które przekraczają wąsko pojmowane interesy jednego kraju”.
Uczestnicy spotkania zaprezentowali własne priorytety działania. Dla Polski, w najbliższej perspektywie są to: ochrona danych osobowych i wprowadzenie odpowiednich rozporządzeń. „Podkreślałem, że jest to fundamentalne prawo obywateli, ale z drugiej strony musimy pamiętać, że harmonizacja rozwiązania na poziomie europejskim jest bardzo dobra dla biznesu i pozwoli nam lepiej rozmawiać z innymi partnerami, szczególnie ze Stanów Zjednoczonych” – powiedział minister, wskazując jak potrzebna jest dyskusja nad pakietem telekomunikacyjnym, który wg. ministra „jest zorientowany na użytkowników, poprawia warunki funkcjonowania usług teleinformatycznych, a wiele niejasności, które pojawiają się w trakcie debaty i konsultacji można rozwiązać poprzez współdziałanie wszystkich partnerów – reprezentantów konsumentów, obywateli, biznesu, administracji i regulatorów”.
Polski minister mówił także o potrzebie zwrócenia uwagi na kompetencje – „to bardzo ważne by uniknąć wykluczenia osób starszych ze zmieniającego się świata cyfrowego i pojawiających się nowych usług”. Dodał, iż „musimy pamiętać o tym by nadążać z usługami administracyjnymi, ale ważne jest otwieranie zasobów i informacji publicznej”.
Podczas spotkania padła także propozycja otwartej platformy wspólnej dla całej Europy, na której udostępniane byłby np. dane statystyczne. Minister podkreślił jednak, że „otwieranie zasobów w niektórych dziedzinach musi być powiązane z pełnym przestrzeganiem i poszanowaniem praw autorskich, dostosowanym do zmieniających się warunków funkcjonowania świata cyfrowego”.
„Poparliśmy działania na rzecz przetargów publicznych dokonywanych drogą online, bo to również jest szansa dla rozwoju europejskiego biznesu, szczególnie małego. Rozmawialiśmy o otwartym Internecie, o neutralności sieci i o równym dostępie wszystkich do różnego rodzaju usług cyfrowych” – powiedział minister Boni, dodając: „W tym kontekście, gdzie pojawiła się francuska propozycja dotycząca specjalnych podatków dla sektora cyfrowego, dosyć jasno powiedziałem, podobnie jak Anglicy, Hiszpanie i Włosi, że to bardzo delikatna sprawa i lepiej szukać rozwiązań międzynarodowych, dla wielu krajów, dla podmiotów multinacjonalnych, tym bardziej, że sektor ICT oddziałuje dziś na całą gospodarkę, więc trzeba być ostrożnym”.
Źródło: MAC