Premier Szydło podkreśliła na wspólnej konferencji przed spotkaniem z przebywającym z wizytą w Warszawie Cameronem, że tematów do rozmowy z brytyjskim szefem rządu jest wiele, ale w tej chwili najważniejszym tematem jest sprawa propozycji brytyjskich dla UE.

Czytaj: UE: porozumienie z Wlk. Brytanią ma zawierać ograniczenie ws. zasiłków>>

- Chcę bardzo podkreślić, że dla Polski Wielka Brytania jest partnerem strategicznym, że jest bardzo ważnym partnerem, i że dla nas bardzo istotne jest, by pozostała w UE - powiedziała Szydło. Podkreśliła, że jej zdaniem Wielka Brytania jest "państwem, który stanowi fundament UE". Według Szydło większość propozycji brytyjskich "nie budzi wątpliwości". - Można powiedzieć, że przychylamy się w pełni do propozycji pana premiera, do tych rozwiązań, które mają usprawnić, poprawić konkurencyjność, które mają odbiurokratyzować UE, które mają wreszcie nadać odpowiedniego znaczenia parlamentom narodowym, tutaj między nami jest absolutnie pełna zgoda, będziemy wspierać te propozycje pana premiera - oświadczyła Szydło. Premier zaznaczyła jednak, że będzie negocjować kwestie dot. spraw socjalnych.

Czytaj: Kaczyński: prawa Polaków w Wielkiej Brytanii będą zabezpieczone>>

Chcemy widzieć pełne strategiczne partnerstwo między Wielką Brytanią a Polską, bo mamy wspólne interesy i ideały - mówił w piątek w Warszawie brytyjski premier David Cameron.  - Dziś będziemy szczegółowo rozmawiać na temat propozycji, które przewodniczący Rady Europejskiej przedstawił. Cieszę się już na tę dyskusję. Zgadzam się całkowicie z tym, co powiedziała pani premier. Myślę, że Wielka Brytania zdecydowanie będzie w lepszej sytuacji, jeśli będzie w zreformowanej Unii Europejskiej. Jeśli uda nam się te zmiany osiągnąć, to będzie dobrze dla Wielkiej Brytanii, dla Europy, ale także dobrze dla Polski - podkreślił Cameron. (ks/pap)
 

Dowiedz się więcej z książki
Prawo Europejskie
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł