Komisja skierowała pismo w tej sprawie do ambasadora Republiki Azerbejdżanu w Polsce. 
Khalid Bagirov to azerski obrońca praw człowieka, zaangażowany w ochronę prawną działaczy i więźniów politycznych, obrońców praw człowieka i polityków opozycji.
- Wydarzenie to stanowi przejaw dyskryminacji i jawnego dążenia władz azerskich do pozbawienia Khalida Bagirova możliwości wykonywania zawodu z uwagi na jego działalność w ramach ochrony praw człowieka, wielokrotnie łamanych w Republice Azerbejdżanu. – czytamy w piśmie.
Komisja uważa, że jest to działanie mające podłoże wyłącznie polityczne, które ma wpłynąć na osłabienie woli, ambicji i poświęcenia adwokata Republiki Azerbejdżanu.
KPCz przypomina, że Azerbejdżan jako członek ONZ zobowiązany jest do przestrzegania postanowień The Basic Principles on the Independence of the Juridiciary and the Role of Lawyers, które przewidują, że władze państwowe mają obowiązek zapewnienia adwokatom warunków do wykonywania ich zawodowych zadań z wykluczeniem jakichkolwiek form nacisków, zastraszeń czy innych przejawów ingerencji.  Odsunięcie Bagirova od zawodu stanowi również naruszenie gwarancji wynikających z orzecznictwa ETPCz, którego jurysdykcję Azerbejdżan przyjął, wiążąc się Europejską Konwencją Praw Człowieka.
- Komisja Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej nie może zachować milczenia i tym samym zwraca się do Ambasadora Republiki Azerbejdżanu w Rzeczypospolitej Polskiej o niezwłoczną reakcję w niniejszej sprawie – apelują polscy adwokaci.
Pismo zostało również przesłane do wiadomości ministra spraw zagranicznych i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Czytaj: Radcowie wspierają obrońców praw człowieka ze Wschodu>>>