Mający swoją centralę w Wiedniu European Law Institute (ELI) utworzony został w 2011 r. Jest organizacją zrzeszającą przedstawicieli nauki i praktykujących prawników z różnych grup zawodowych z całej Europy. Ma on za zadanie wspierać i udzielać porad instytucjom tworzącym prawo na szczeblu unijnym, międzynarodowym i krajowym. Stanowi też forum do dyskusji dla zrzeszonych w nim członków reprezentujących państwa o różnej tradycji prawnej, co pozwala na spojrzenie z różnych perspektyw na tworzące się prawo.
Akt powołania polskiego oddziału Instytutu podpisano w poniedziałek 16 lutego podczas spotkania się w siedzibie Krajowej Rady Radców Prawnych.
Jak informują gospodarze, w spotkaniu wzięli udział m.in. Krzysztof Łaszkiewicz, sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Andrzej Dorsz, Dyrektor Biura Prawa i Ustroju w Kancelarii Prezydenta RP, Diana Wallis, przewodnicząca European Law Institute, prof. Marek Safjan – sędzia Trybunału Sprawiedliwości UE, Maciej Szpunar, rzecznik generalny TSUE,  Małgorzata Gersdorf, pierwszy prezes Sądu Najwyższego, Artur Nowak-Far, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Krzysztof Kwiatkowski - prezes Najwyższej Izby Kontroli, Maciej Berek - szef Rządowego Centrum Legislacji, Adam Czerwiński, zastępca dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, Maria Ślązak - prezydent CCBE oraz prof. dr hab. Marek Wierzbowski.
Prof. Marek Safjan podkreślał podczas dyskusji, że jesteśmy już państwem, które ma własne doświadczenia związane z współtworzeniem i stosowaniem prawa europejskiego i nadszedł czas, żeby polskie środowisko prawnicze włączyło się w znacznie szerszym zakresie do tego typu inicjatyw - inicjatyw które mają ogromne znaczenie dla jakości prawa europejskiego. - Nie możemy uciec od tej tematyki, bo prawo europejskie promieniuje na wszystkie dziedziny prawa – mówił  prof. Safjan. A otwierający spotkanie dr hab. prof. nadzw. UMCS Arkadiusz Bereza, wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych wyraził zadowolenie, że dwóch Polaków jest już reprezentowanych w radzie ELI, a są to prof. Andrzej Zoll i i prof. Marek Wierzbowski, inicjator tego spotkania.
- Jestem szczęśliwy – mówił podczas otwarcia Dariusz Sałajewski, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych – że tak wybitne grono przyjęło zaproszenie na to spotkanie. - Potencjał intelektualny samorządu jest niebagatelny i właśnie dlatego włączamy się w takie ważne dla rozwoju państwa prawa inicjatywy - dodał.
Maciej Szpunar, rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE pogratulował inicjatywy stworzenia polskiego hubu ELI. Nie mam wątpliwości, że jest to wydarzenie ważne – podkreślał. Jego zdaniem włączenie się polskich prawników przyczyni się do wzmocnienia ELI. Doświadczenia polskie są na tyle ciekawe, że warto podzielić się nimi wobec tych, którzy tworzą prawo unijne.  - Polska myśl prawnicza ma do zaoferowania wiele, począwszy od doświadczeń wynikających z transformacji, skończywszy na doświadczeniach związanych z korzyściami płynącymi z rozwiązań europejskich, np. rynkiem wewnętrznym. Stworzenie polskiego ELI umożliwi wymianę tych doświadczeń i uświadomienie europejskim prawnikom rzeczy, które na pierwszy rzut oka są niedostrzegalne, ale są niezmiernie wartościowe dla rozwoju prawa - mówił Maciej Szpunar.

ID produktu: 40197711 Rok wydania: 2015
Tytuł: Prawo Europejskie. Zbiór przepisów. Traktat o Unii Europejskiej. Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Karta praw podstawowych Unii Europejskiej. Regulamin postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości