Lata zaniechań poprzednich ekip zostawiły energetykę zwłaszcza elektroenergetykę, w opłakanym stanie. Dekapitalizacja mocy wytwórczych i przesyłu połączona z ograniczonymi zasobami, a także światowy wzrost cen nośników energetycznych powodują, iż rząd podchodzi do problemów sektora ze szczególną uwagą - powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld podczas Kongresu Nowego Przemysłu, który odbył się 2 czerwca br. w Warszawie.

Ministerstwo Gospodarki przygotowuje dokument "Polityka energetyczna Polski do 2030r.". Określa on główne cele i kierunki działań państwa w obszarze gospodarki paliwowo-energetycznej. Wiceminister Szejnfeld do najważniejszych zadań w tej dziedzinie zaliczył m.in. transformację własnościową spółek sektora energetycznego, stworzenie nowoczesnych rozwiązań dotyczących państwowego regulatora w sektorze oraz ograniczenie barier inwestycyjnych. - Wspólnie z przedstawicielami innych resortów prowadzę rozmowy dotyczące przygotowania koncepcji rozwiązań prawnych w tych kwestiach, które powinny zakończyć się stworzeniem ustawy o inwestycjach liniowych - powiedział.

Wiceminister Szejnfeld zwrócił również uwagę, że dotychczasowe akty prawne regulujące sytuację rynku energetycznego w naszym kraju nie uwzględniały wielu zmian związanych np. ze wzrostem cen energii na świecie czy nowym pakietem klimatycznym, w tym problematyką emisji CO2. - Przygotowując nowe rozwiązania, musimy dostosować je do potrzeb i wyzwań, jakie dzisiaj stoją przed elektroenergetyką - powiedział. - Liczymy też na wskazówki samych przedsiębiorców, którzy najlepiej znają specyfikę własnej branży - dodał wiceminister.

Zdaniem wiceszefa resortu gospodarki, w celu zapewnienia nowych mocy wytwórczych, już dzisiaj należy przygotowywać procesy inwestycyjne, ale nie tylko w elektroenergetyce. - Przedsiębiorstwa energetyczne muszą walczyć o dostęp do złóż. Dotyczy to nie tylko ropy i gazu, ale także węgla. Nakładów na nowe moce wydobywcze potrzebuje więc również polskie górnictwo. I tu potrzebne są także procesy prywatyzacyjne dające kapitał na inwestycje - podkreślił, odnosząc się do zasobów energetycznych kraju.

Polityka dla energetyki

Po zakończeniu prac w resorcie "Polityka energetyczna Polski do 2030 r." będzie poddana konsultacjom społecznym oraz uzgodnieniom międzyresortowym. Dokument ma być rozpatrzony przez Radę Ministrów do końca bieżącego roku.
Kongres Nowego Przemysłu odbył się już po raz piąty. Jego organizatorem jest Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości, wydawca miesięcznika "Nowy Przemysł".

Oficjalne źródło: Ministerstwo Gospodarki