Blinken podczas wystąpienia w Warszawie nawiązał do sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Mówił, że Solidarność podejmując walkę o wolność jednostki zainspirowała wiele podobnych ruchów na świecie. - Żadna demokracja nie jest bezbłędna, wszędzie pojawiają się różnego rodzaju zakusy, żadnemu narodowi nie udało się utrzymać pełnej równowagi władz, ale historia uczy nas, że najdoskonalsza demokracja to taka, która utrzymuje podział władzy, kontrolę i równowagę oraz poszanowanie dla niezależności sądownictwa - podkreślił.

Blinken w czwartek rozmawiał z szefem dyplomacji Witoldem Waszczykowskim oraz prezydenckim ministrem Krzysztofem Szczerskim.
Jednak w komunikacie MSZ nie wspomniano o rozmowie na temat praworządności i sporu o Trybunał Konstytucyjny. Jak wynika z komunikatu MSZ, podczas tego spotkania poruszano temat wyzwań i zagrożeń dla państw NATO w kontekście napiętej sytuacji międzynarodowej, w szczególności w obliczu wojny w Syrii i związanej z nią masowej migracji. - Dyskusja poświęcona była również działaniom, jakie Sojusz powinien podjąć na rzecz wzmocnienia wschodniej flanki NATO, w tym rozszerzenia obecności sił państw sojuszniczych w Europie Środkowo-Wschodniej - podano w komunikacie.(ks/pap)

Dowiedz się więcej z książki
Służąc rządom dobrego prawa
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł