Sprawa dotyczy funkcjonariusza policji, który w 2006 r. w ramach rutynowych badań profilaktycznych dobrowolnie poddał się nieobowiązkowemu badaniu na obecność wirusa HIV. Test wykazał wynik pozytywny. W rezultacie Komendant Miejski Policji zwolnił go ze służby, a Komendant Wojewódzki utrzymał tę decyzję. Policjant zaskarżył ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, który 27 marca 2008 r. skierował pytanie prawne do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności § 57 pkt 4 załącznika nr 2 rozporządzenia MSWiA z 1991 r., a więc przepisów na postawie których zwolniono Policjanta, z art. 60 Konstytucji, który formułuje prawo dostępu do służby publicznej na jednakowych zasadach.
Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 23 listopada 2009 r.  (sygn. P 61/08) stwierdził, iż zaskarżony przepis jest niezgodny z Konstytucją.
Sprawa była objęta Programem Spraw Precedensowych Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.  Policjanta reprezentowali pro bono prof. Małgorzata Bednarek i apl. Łukasz Gorek z kancelarii Dewey& LeBoeuf.