Przekonała się o tym jedna z gmin, która podejmując uchwałę dotyczącą ustalania odpłatności za podłączenie się do urządzeń zaopatrzenia w wodę i urządzeń kanalizacyjnych, jako podstawę wskazała przepis ustawy o samorządzie gminnym oraz rozporządzenia Rady Ministrów z 18 grudnia 1996 r.
Z wnioskiem o stwierdzenie nieważności wystąpił prokurator. Twierdził, że jednostronne nakładanie na obywateli jakichkolwiek obowiązków, w tym opłat, nie jest dopuszczalne bez upoważnienia ustawowego. Tymczasem w czasie podejmowania wspomnianej uchwały żaden przepis nie dawał gminie uprawnień do ogólnego wprowadzania opłat w drodze regulacji prawnych powszechnie obowiązujących (uchwała gminna jest aktem prawa miejscowego).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie przyznał mu rację. Zgodnie z art. 94 konstytucji podstawą prawną stanowienia aktów prawa miejscowego jest upoważnienie zawarte w ustawie. A to oznacza, że każdorazowo w akcie rangi ustawowej zawarte być musi upoważnienie dla organu gminy do stanowienia aktu prawa miejscowego.

 Źródło: Rzeczpospolita