Projekt nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia wychodzi naprzeciw wnioskom sformułowanym przez
Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 3 czerwca 2014 r.i rozszerza krąg osób, które mogą korzystać z profesjonalnej pomocy prawnej, tj. podejrzanych. Więcej>>Prawo do obrony

Projektowana przez Senat ustawa może również mieć wpływ na funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. M.in. w niektórych wypadkach współpraca osoby podejrzanej o popełnienie wykroczenia z adwokatem lub radcą prawnym może przyczynić się do odstąpienia przez organ prowadzący czynności wyjaśniające od sporządzenia i skierowania wniosku o ukaranie jako niemającego dostatecznych podstaw. W tego typu sytuacjach sądy nie będą zatem musiały zajmować się sprawami, w których i tak zapewne doszłoby do uniewinnienia obwinionego lub umorzenia postępowania - uważają senatorowie - projektodawcy. Można też przyjąć, iż wprowadze nie czynnika profesjonalnego na etapie czynności wyjaśniających służyć będzie wymiarowi sprawiedliwości także w tych przypadkach, w których organ wystąpi jednak z wnioskiem o ukaranie.
Ponadto ustawa może przyczynić się do wzrostu zainteresowania usługami świadczonymi przez adwokatów i radców prawnych.
Zważywszy stanowisko TK w sprawie K 19/11, proponuje się, aby osoba, której przysługuje podmiotowe prawo do obrony, była o tym fakcie pouczona (art. 1 pkt 1, art. 4 § 2 zdanie drugie), ponieważ pouczenie takie gwarantuje prawo konstytucyjne.
Należy wspomnieć, że kodeks przewiduje już prawo do kontaktu z adwokatem lub radcą prawnym w razie zatrzymania, a nade wszystko gwarantuje zatrzymanemu możliwość bezpośredniej rozmowy z profesjonalnym pełnomocnikiem. Wobec tego modyfikacja rozwiązań zawartych w ustawie może się sprowadzać wyłącznie do przyznania formalnego prawa do obrony takiej osobie.
Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od uchwalenia i publikacji.