Jak dowiedziała się PAP ze źródła unijnego, propozycje nowego prawa mają zostać przedstawione w środę. Chodzi o zmiany w pochodzącej z początku lat 90. dyrektywie o broni palnej. Początkowo nowelizacja planowana była na przyszły rok, ale KE analizując w weekend możliwe reakcje na paryskie zamachy uznała, że należy przyspieszyć projekt. W prace w tej sprawie zaangażowana jest polska komisarz Elżbieta Bieńkowska, w której portfolio jest wspólny rynek.

Nielegalnie zdobyta broń palna coraz częściej wykorzystywana jest przez terrorystów, którzy zastępują używane wcześniej na szeroką skalę ładunki wybuchowe karabinami. Podczas piątkowych zamachów w stolicy Francji to właśnie od kul zginęła zdecydowana większość ofiar. Wcześniej bronią posługiwali się też zamachowcy, którzy zaatakowali w styczniu redakcję Charlie Hebdo i żydowski sklep w Paryżu. Gdyby nie interwencja pasażerów i obezwładnienie zamachowca z bronią, w sierpniu doszłoby do tragedii w szybkim pociągu jadącym z Brukseli do Paryża.

Według informacji PAP, jeśli na propozycję KE zgodzą się państwa członkowskie, osoby prywatne nie będą mogły kupić np. niektórych rodzajów kałasznikowa (w Polsce prawo na to zezwala). Aby nabyć taką półautomatyczną broń, która przynajmniej w założeniu ma służyć do celów sportowych, trzeba mieć jednak pozwolenie.

Komisja ma też zaproponować ściślejszą kontrolę kupowania broni i amunicji, tak by wyeliminować możliwość handlu nimi przez internet. Chce też, by w całej UE były takie same zasady oznaczania broni, tak by można było skuteczniej ją "śledzić", nawet przy zmianie właściciela.

Zacieśniona ma być też współpraca między państwami członkowskimi. Narodowe rejestry broni miałyby zostać połączone, tak by stworzyć jedną, ogólnoeuropejską bazę danych. Kraje UE miałyby się też informować o odmowach przyznania pozwolenia na broń.

Piotr Chlebowicz
Nielegalny handel bronią. Studium kryminologiczne>>>

W ramach dyrektywy uregulowany miałaby zostać też dostęp do broni hukowej. W KE panuje przekonanie, że może ona zostać w łatwy sposób zostać przerobiona na śmiercionośną i służyć w zamachach. Nowe przepisy miałyby też wprowadzać restrykcje dla kolekcjonerów broni, aby ograniczyć ryzyko sprzedaży posiadanych przez nich egzemplarzy terrorystom.

KE chce też dalszych ograniczeń w wykorzystaniu broni dezaktywowanej, czyli pozbawionej cech bojowych. W Polsce są sklepy, które oferują taką broń (również półautomatyczną) bez pozwolenia przez internet. Teoretycznie dezaktywacja, czyli np. rozwiercenie komory nabojowej czy zaspawanie lufy oznacza, że w sposób trwały pozbawiona jest ona możliwości wystrzelania pocisku. W praktyce - jak przekonuje rozmówca PAP - taką broń można jednak naprawić. Tego rodzaju karabin miał być wykorzystany przez zamachowca, który być może dokonałby w sierpniu masakry w pociągu z Brukseli do Paryża, gdyby jego broń nie zacięła się. Pozwoliło to na obezwładnienie terrorysty.

Według źródeł PAP w środę przedstawiciele państw członkowskich i Komisji mają spróbować przełamać impas ws. rejestracji dezaktywowanej broni. Miałaby ona pozwolić kontrolować jej przepływy w UE. Do tej pory przeciwko takiej wspólnej bazie danych było 10 państw członkowskich, w tym m.in. Francja, Wielka Brytania, Hiszpania, Włochy, Austria, Belgia, Holandia i Czechy. Państwa te obawiały się dodatkowych kosztów w związku z tym, że regulacjami miałyby zostać objęte też te egzemplarze, które zostały zdezaktywowane przed wejściem w życie przepisów. "Mamy nadzieję, że sprawa zyska wymiar polityczny i uda się zmienić podejście państw członkowskich" - powiedział rozmówca PAP.

W piątkowych zamachach na Stade de France, w barach i w sali koncertowej zginęło co najmniej 129 osób, a ponad 350 zostało rannych. Do ataków przyznało się IS.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

Dowiedz się więcej z książki
Prawo Europejskie
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł