Tytuł znawcy wywalczyła w finale 28 maja na Europejskim Uniwersytecie Viadrina, w którym spotkali się autorzy najlepszych esejów z etapu eliminacji. Uczestników w finale dopingował między innymi Adam Jaworski, asystent Ministra Sprawiedliwości Andrzeja Czumy - patrona konkursu.

Finałowym zadaniem było rozwiązanie testu z zakresu prawa Unii Europejskiej. Test obejmował pytania zarówno otwarte jak i zamknięte. Podczas jego rozwiązywania finaliści mogli korzystać z Traktatów o utworzeniu Unii Europejskiej i o Ustanowieniu Wspólnot Europejskich.

- Mimo możliwości korzystania z pomocy naukowych test i sam konkurs oceniam jako trudny ze względu na obszerny zakres i szczegółowość zagadnień. Mimo to ze względu na postępującą integrację europejską dostrzegalną w każdej dziedzinie życia myślę, że warto zgłębiać wiedzę w tej dziedzinie - wyjaśniał jeden z uczestników.

Jury w składzie : Prof. dr hab. Marian Kępiński (Kierownik Katedry Prawa Europejskiego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), Prof. dr hab. Tadeusz Gadkowski (Profesor Katedry Prawa Międzynarodowego i Organizacji Międzynarodowych Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), Anna Dzierżanowska (Katedra Prawa Europejskiego Uniwersytetu Europejskiego Viadrina), Bożena Górska (dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Zielonej Górze) oraz Jowita Pilarska (wicedziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Zielonej Górze) po dokonaniu wnikliwej oceny przyznało także

  • II miejsce Janowi Markiewicz - studentowi Uniwersytetu Warszawskiego,
  • wyróżnienie Markowi Wanatowi z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Laureaci otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez wydawnictwo Beck oraz Okręgową Izbę Radców Prawnych w Zielonej Górze, a także dostęp do bazy NetTax.

Ogólnopolski Konkurs Prawa Europejskiego to coroczne przedsięwzięcie Europejskiego Stowarzyszenie ELSA Poland.
Konkurs ma na celu promowanie i zachęcanie studentów prawa do zgłębiania tematyki prawa europejskiego. W jury zasiadają najwybitniejsi specjaliści w tej dziedzinie.
Konkurs jest dwuetapowy. W eliminacjach zadanie uczestników polega na samodzielnym napisaniu eseju na jeden ze wskazanych przez organizatorów tematów i przesłaniu go na adres organizatora. Finał polega na rozwiązaniu testu otwartego.
W tym roku zawodnicy w eliminacjach skupili swoją uwagę wokół tematów:

  1. Uprawnienie sądu polskiego do wystąpienia do ETS z pytaniem prejudycjalnym na podstawie art. 35 TUE w świetle postanowień Konstytucji RP - Orzeczenie TK z 18.02.2009, sygn. akt Kp 3/08.
  2. Dopuszczalność przeniesienia spółki według art. 43 TWE - znaczenie orzeczenia w sprawie Cartesio (C-210/06) w świetle orzeczeń InspireArt (C-167/01) oraz Überseering (C-208/00)
  3. Obowiązek przestrzegania prawa wspólnotowego przez jednostkę przed ogłoszeniem aktu prawa wspólnotowego w Dzienniku Urzędowym WE w języku urzędowym danego państwa (wyrok ETS w sprawie C-161/06, Skoma-Lux s.r.o. przeciwko Celni Reditelstvi Olomouc).
  4. Obowiązek prowspólnotowej wykładni prawa narodowego - orzeczenia ETS w sprawach Mangold (C-144/04) oraz Pfeifer (C-397-403/01)