Czytaj: Sejm jeszcze dziś może zacząć prace nad ustawą dot. TK>>

Ta zmiana zmusi prezesa TK do uznania za legalnych 5 sędziów wybranych w grudniu, albo sparaliżuje prace Trybunału. W sytuacji, gdy Andrzej Rzepliński nie dopuszcza do orzekania sędziów wybranych 2 grudnia br., od których prezydent Andrzej Duda przyjął ślubowanie tego samego dnia w nocy, a od trzech sędziów wybranych zgodnie z prawem w październiku nie przyjął ślubowania, „starych” sędziów zostało 10. Według dotychczasowej ustawy mogą oni orzekać nawet w pełnym składzie, którego minimum obowiązująca ustawa o Trybunale Konstytucyjnym określa na dziewięciu.

Czytaj: Kaczyński: TK nie przeszkodzi nam w zmianach>>

Jeśli więc sejmowa większość uchwali taką zmianę, albo „nowi” sędziowie (TK zakwestionował legalność ich wyboru, a prezes TK wyznaczył im w siedzibie Trybunału pokoje, ale nie wyznacza im pracy) zaczną orzekać, albo Trybunał przestanie w ogóle orzekać.
Jak pisze „Fakt”, którego dziennikarze dotarli do projektu PiS, nie ma okresu przejściowego „vacatio legis", co oznacza, że ustawa wejdzie w życie z chwilą opublikowania go w Dzienniku Ustaw. To z kolei oznacza, że obowiązywać będzie zasada domniemania konstytucyjności przepisów. Nawet więc jeśli ktoś zaskarży ustawę, Trybunał będzie mógł się nią zająć jedynie na zasadach  zapisanych w tej nowej ustawie. Czyli w składzie co najmniej 11-osobowym lub wcale.
O tym, że PiS przygotowuje kolejną nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym powiedział w poniedziałek Jacek Sasin (PiS). Nie wykluczył, że projekt trafi pod obrady Sejmu na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu i że będzie w nim zapis o obowiązku rozpatrywania spraw przez TK w pełnym składzie. - Zmiana ustawy o Trybunale jest potrzebna, chyba wszyscy to widzimy. My zapowiadamy rzeczywiście, że chcemy tę ustawę zmienić, wymaga to doprecyzowania wielu rzeczy - mówił Sasin w poniedziałek w TVN24.
Pytany, czy prawdą są informacje dziennika "Fakt", że w projekcie jest zapis, iż TK będzie musiał orzekać w pełnym składzie, co spowoduje konieczność włączenia do orzekania pięciu wybranych ostatnio nowych sędziów TK, Sasin powiedział: "Nie ma żadnej podstawy, żeby odmawiać tym pięciu sędziom prawa do orzekania, Trybunał ma 15 członków w tej chwili, nic nie stoi na przeszkodzie, by w tym składzie orzekał".
 

Dowiedz się więcej z książki
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł