O nowych propozycjach prezes PiS mówił podczas wspólnej konferencji prasowej z marszałkami Sejmu i Senatu Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim oraz szefem klubu PiS Ryszardem Terleckim. W konferencji uczestniczyła także premier Beatą Szydło. Jednoczesnie zaapelował, "żeby opozycja wróciła do sytuacji, w której uznaje, iż prawo obowiązuje". - Jesteśmy dzisiaj tutaj, żeby przekazać społeczeństwu i opozycji, że wyciągamy rękę, mamy nadzieję, że ta ręka nie zostanie odrzucona - mówił Kaczyński.
- Nasze propozycje dotyczące umocnienia pozycji klubów opozycyjnych w parlamencie są nadal aktualne, o ile sytuacja ulegnie uspokojeniu - zadeklarował podczas konferencji prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Jednocześnie ostrzegał polityków opozycjnych. - Posłowie opozycji podlegają prawu ogólnemu, także karnemu, a przepisy prawa karnego są tutaj łamane; mamy do czynienia z akceptacją działań, które mają charakter przestępczy - mówił.
Szef PiS odniósł się podczas konferencji do bieżącej sytuacji w Sejmie.
- Jesteśmy przed świętami. Chcielibyśmy, żeby ten czas przyniósł spokój; chcielibyśmy, żeby ten czas przyniósł pozytywną perspektywę - mówił.

- Nikt nie znajdzie w regulaminie Sejmu prawa do blokowania pracy, mównicy, stołu prezydialnego czy okupowania sali sejmowej - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński. I zwrócił się do opozycji, żeby "zastanowiła się nad tym, czy rzeczywiście warto stawiać sprawy tak, iż mamy pełne podstawy powiedzieć, że opozycja uznała, że prawo jej nie obowiązuje".
- Wielokrotnie opozycja na prawo, wtedy kiedy była przy władzy, się powoływała, a dzisiaj uznaje, że zarówno to prawo, które reguluje prace Sejmu, a więc regulamin Sejmu, jej nie obowiązuje, bo nikt nie znajdzie w regulaminie Sejmu prawa do blokowania pracy, do blokowania mównicy, do blokowania stołu prezydialnego Sejmu czy wreszcie do okupowania sali sejmowej - podkreślił lider PiS.
- Myśmy przecież mieli już precedensy tego rodzaju działań ze strony Samoobrony, tutaj analogia się narzuca, no i przecież nikt nie miał wtedy wątpliwości, że to działania nielegalne, a prawo od tego czasu się nie zmieniło, mamy tę samą konstytucję i nikt także nie kwestionował wtedy działań, które zostały podjęte po to, żeby tę sytuację rozwiązać" - dodał Kaczyński.
- My działamy naprawdę bardzo powściągliwie i chcemy być bardzo powściągliwi" - podkreślił prezes PiS.

 

Mówiąc o swojej niedawnej propozycji wobec opozycji parlamentarnej powiedział, że chodzi o instytucjonalizację, ale także umocnienie pozycji w parlamencie klubów opozycyjnych. - My jesteśmy nadal gotowi, oczywiście po uspokojeniu sytuacji, po powrocie do normalnego stanu, normalnej pracy parlamentu, podjąć działania (...), których efektem będzie stworzenie systemu podobnego, do tego, który istnieje w niektórych państwach europejskich- dodał.
Zaznaczył jednocześnie, że tworzenie tego systemu będzie uzgadniane "z naszymi przeciwnikami politycznymi". (ks/pap)