We wtorek 17 grudnia br. odbyło się inauguracyjne posiedzenie Komisji w nowym składzie.  Więcej o pierwszym posiedzeniu Komisji>>> 

Piotr Józef Hofmański (ur. 6 marca 1956 w Poznaniu) – prawnik, profesor nauk prawnych, specjalizujący się w postępowaniu karnym, prawach człowieka i prawie karnym, sędzia Sądu Najwyższego.
W 1978 roku ukończył studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Po studiach pracował w Urzędzie Dyrekcji Rejonowych Kolei Państwowych w Słupsku.
W 1979 zatrudniony został jako asystent stażysta w Instytucie Prawa Karnego UMK. Na tej uczelni w 1981 uzyskał stopień naukowy doktora. Tematem jego rozprawy było Orzekanie w procesie karnym o naprawieniu szkody wyrządzonej przez pracownika, a promotorem Andrzej Bulsiewicz. W 1980 odbył aplikację w Prokuraturze Rejonowej w Toruniu. Od 1982 pracował na Uniwersytecie Śląskim, tam w 1990 uzyskał, na podstawie rozprawy zatytułowanej Samodzielność Jurysdykcyjna Sądu Karnego, stopień doktora habilitowanego. Tytuł profesora nauk prawnych otrzymał postanowieniem Prezydenta RP z 14 kwietnia 1997.
W latach 1992–2002 był kierownikiem Zakładem Prawa Karnego na Uniwersytecie w Białymstoku. Od 2003 kieruje Katedrą Postępowania Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1996 orzeka jako sędzia Sądu Najwyższego w Izbie Karnej. Jest też rzecznikiem prasowym Sądu Najwyższego. W poprzedniej kadencji był członkiem i wiceprzewodniczącym Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego, był ekspertem Rady Europy i członkiem Rady Naukowej Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.
Jego zainteresowania badawcze dotyczą sprawności postępowania karnego, ochrony praw jednostki w procesie karnym, a także stosowania środków przymusu. Jest autorem i współautorem blisko 300 publikacji naukowych, w tym obszernego komentarza do kodeksu postępowania karnego.

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego jest organem doradczym Ministra Sprawiedliwości, którego skład powołuje na czteroletnią kadencję Prezes Rady Ministrów. Do zadań KKPK należy diagnozowanie potrzeby zmian w kodyfikacjach karnych i proponowanie ich treści przedstawicielom resortu.